Przedstawiamy naszym Czytelnikom kolejne dwie jednostki specjalne: Jednostkę Wojskową GROM oraz Jednostkę Wojskową KOMANDOSÓW. W przedstawianiu poszczególnych jednostek przyjęliśmy nie ich ważność, lecz układ alfabetyczny.
fot. Organizator
Wojska Specjalne przeznaczone są do prowadzenia operacji specjalnych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami w okresie pokoju, kryzysu i wojny. Operacjami kieruje Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych.
Przedstawiamy naszym Czytelnikom kolejne dwie jednostki specjalne: Jednostkę Wojskową GROM oraz Jednostkę Wojskową KOMANDOSÓW. W przedstawianiu poszczególnych jednostek przyjęliśmy nie ich ważność, lecz układ alfabetyczny.
fot. Organizator
Jednostka Wojskowa GROM
Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego to oficjalna nazwa Jednostki Wojskowej GROM, która została powołana 13 lipca 1990 roku, a pełną gotowość do działań osiągnęła w 1992 roku. Od początku swojego istnienia GROM budowany był według najlepszych wzorców i doświadczeń czerpanych zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Wielkiej Brytanii. Specyfika działań, metody selekcji i system szkolenia powodują, ze GROM można porównać do amerykańskiej Delta Force lub brytyjskiej Special Air Service - SAS. Jednostka od początku swojego funkcjonowania przeznaczona była do wykonywania zadań przeciwterrorystycznych, specjalnych, rozpoznawczych, dywersyjnych i ratowniczych. System szkolenia żołnierzy GROM obejmuje trzy główne obszary:
przeciwterrorystyczne działania lądowe (tzw. taktyka czarna), polegające na uwalnianiu zakładników z obiektów stałych i ruchomych, ochronie VIP, zabezpieczeniu działań i operacji
innych służb wojskowych i pozamilitarnych; lądowe działania specjalne (tzw. taktyka zielona) prowadzenie rozpoznania, działania destrukcyjne na głębokich tyłach i zapleczu przeciwnika, eliminowanie potencjalnych zagrożeń personalnych i technicznych w strukturach przeciwnika, udział w ewakuacji ludności, morskie działania antyterrorystyczne (tzw. taktyka niebieska), polegające na zwalczaniu terroryzmu na styku lądu i morza, na obiektach pływających i platformach wiertniczych. Żołnierze jednostki pełnili służbę na Haiti, w Kosowie, Slawonii, lraku i Afganistanie. Od l sierpnia 1995 roku Jednostka Wojskowa GROM dziedziczy nazwę Cichociemni oraz kultywuje tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.
fot. Organizator
Jednostka Wojskowa KOMANDOSÓW
Rodowód Jednostki Wojskowej KOMANDOSÓW sięga 1957 roku kiedy to Dowódca 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej sformował kompanie rozpoznawczą. W 1961 roku na bazie kompanii utworzono w pełni samodzielny 26. Batalion Rozpoznawczy. W 1961 roku jednostka została przeniesiona z Krakowa do Dziwnowa. zmieniając nazwę na 1. Batalion Szturmowy. W 1986 roku batalion rozlokowano w Lublińcu, gdzie na jego bazie w 1993 roku sformowano 1. Pułk Specjalny. W 1995 roku pułk otrzymał nazwę wyróżniającą „Komandosów”. W 2011 r. 1. Pułk Specjalny „Komandosów” przekształcono w Jednostkę Wojskową Komandosów (JWK).
Jednostka przeznaczona jest do prowadzenia szerokiego spektrum operacji specjalnych w środowisku lądowym, w tym na wodach śródlądowych, w odniesieniu do zadań o znaczeniu operacyjnym i strategicznym na terenie kraju, a także poza jego granicami. Komandosi służyli na misjach w: Macedonii, Kongo, lraku, Pakistanie i Afganistanie. W Afganistanie żołnierze JWK realizowali jeden z priorytetów operacji ISAF, jakim było szkolenie lokalnych sił bezpieczeństwa oraz wsparcie działań antyterrorystycznych. Szkoleni i wspierani przez polskich komandosów afgańscy funkcjonariusze sił specjalnych z policyjnych oddziałów jako jedni z pierwszych w kraju uzyskali zdolność do samodzielnego działania. Jednostka Wojskowa KOMANDOSÓW dziedziczy tradycje kilku formacji specjalnych, m.in.: 1. Samodzielnej Kompanii Commando.
62. Kompanii Specjalnej Commando w Bolesławcu. Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego, Batalionów Armii Krajowej „Parasol”, „Zośka” i „Miotła” oraz 1. Batalionu Szturmowego w Dziwnowie.