ikamien.pl • Piątek [22.06.2018, 08:55:24] • Kamień Pomorski

Wampir z Kwartału Dominikańskiego okazał się być kobietą!

Wampir z Kwartału Dominikańskiego okazał się być kobietą!

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Kiedy przed czterema laty na placu budowy pod przyszły Kwartał Dominikański archeolog Sławomir Górka wykopał szkielet z kamieniem w zębach oraz przebitymi kośćmi udowymi rodziło się wiele pytań. Trzeba było czekać aż cztery lata, by się dowiedzieć, że rzekomy wampir to nie mężczyzna lecz kobieta.

Na konferencji prasowej w dniu 21. czerwca 2018 roku dr hab. Andrzej Ossowski Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przedstawił dotychczasowe wyniki badań szkieletu wykopanego w Kamieniu Pomorskim. Informacja o tym znalezisku obiegła wówczas prasę bez mała całego świata.

Wampir z Kwartału Dominikańskiego okazał się być kobietą!

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

- Badany przypadek pokazuje jak najnowocześniejsze metody antropologiczne, medyczne i oczywiście genetyczne są wstanie rzucić zupełnie nowe światło na znaleziska archeologiczne i historyczne. Analizowany przypadek jest wyjątkiem na skalę światową do tej pory nie przebadano tak szczegółowo ofiary oskarżonej o czary. Dzisiaj stoimy na progu rewolucyjnych odkryć jeżeli chodzi o badania Archeologiczne i Antropologiczne nowe metody genetyczne zaczynają być niezbędnym narzędziem w tych badaniach i dają niebywałe efekty, co możemy zobaczyć na przykładzie kobiety z Kamienia Pomorskiego – powiedział Andrzej Ossowski.

Wampir z Kwartału Dominikańskiego okazał się być kobietą!

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

W 2017 roku specjaliści z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie na prośbę dyrektora Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorza Kurki przeprowadzili ponowne badania szczątków. Naukowcy ze Szczecina dokonali rewolucyjnych ustaleń. Przeprowadzono pełen panel badań. Od ponownej analizy antropologicznej poprzez badania medyczno-sądowe, tomografię komputerową, skanowanie 3D do najnowocześniejszych badań DNA. Ustalenia naukowców zupełnie zmieniły wcześniejsze ustalenia. Największym zaskoczeniem było ustalenie że badany szkielet należał do kobiety, w chwili śmierci miała ona 65 lub więcej lat, blisko 170 cm wzrostu, a włosy koloru blond, oraz niebieskie oczy. Pochodzenie etniczne ustalono na typowo europejskie (haplogrupa H). Obrażenia które były zaobserwowane na kończynie dolnej miały charakter okołośmiertnych co oznacza, że zadano je za życia ofiary.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/25401/