ikamien.pl • Środa [30.05.2018, 07:29:27] • Golczewo

Druga część sesji Rady Miejskiej Golczewa

Druga część sesji Rady Miejskiej Golczewa

fot. kam

W dniu dzisiejszym, 30. maja 2018 roku odbędzie druga część XL sesji Rady Miejskiej Golczewa po przerwie ogłoszonej 22. maja 2018 roku. Początek sesji o godz. 14:30 w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Golczewie przy ul. Zwycięstwa 23.

Na dzień 22. maja 2018 roku na godz. 14:00 zwołana została w trybie artykułu 30 pkt. 3 Ustawy o samorządzie gminnym sesja Rady miejskiej Golczewa. W porządku sesji był: Projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały Nr XXVII/204/2017 Rady Miejskiej w Golczewie z dnia 17.02.2017 r. w sprawie  wyrażenia zgody na zbycie udziałów Gminy Golczewo w spółce Przedsiębiorstwo Golczewska Woda sp. z o.o. z siedzibą w Golczewie.

O określonej w zawiadomieniu godzinie na sali obrad było 6 radnych. W tej sytuacji Przewodniczący ogłosił półgodzinną przerwę. Po tym terminie, z powodu braku kworum, Przewodniczący zarządził przerwę do dnia dzisiejszego.

Czy dzisiejsza sesja może podejmować prawomocne decyzje. Zdaniem prawników, u których zasięgaliśmy opinii twierdzili, że nie. Uzasadniali to tym, że skoro w dniu 22. maja 2018 roku nie było kworum. To nie było sesji. A zatem Przewodniczący rady nie mógł ogłosić przerwy w obradach, skoro nie było wymaganej przez Ustawę o samorządzie gminnym liczby radnych, a uzyskania zgody rady. więc sesja się nie odbyła.

Ustawodawca ściśle określił ten problem: Przerwy w obradach rady mogą mieć dwojaki charakter. Po pierwsze, istnieją takie, których zarządzenie skutkuje odroczeniem posiedzenia i kontynuowaniem tej samej sesji w innym wyznaczonym dniu. W tym przypadku zasadniczo kompetencje w zakresie przerywania obrad przysługują radzie, choć w pewnych wyjątkowych sytuacjach mogą być przyznane jej przewodniczącemu.
 
Drugi rodzaj to zarządzane w trakcie obrad przerw, po upływie których obrady są wznawiane w tym samym dniu. Przerwy te mają charakter techniczny bądź porządkowy, a kompetencje w zakresie ich zarządzenia przysługują przewodniczącemu, przy czym mogą być ograniczone poprzez konieczność uprzedniego uzyskania zgody rady. („Wspólnota” z 2006 r. nr 13.).
W przypadku braku kworum, a więc braku możliwości podejmowania uchwał, rada gminy nie może postanowić o kolejnej przerwie w obradach i w takim wypadku przewodniczący powinien zamknąć sesję rady gminy z powodu braku kworum, nawet wtedy gdy nie został wyczerpany porządek obrad. (ADMINISTRACJA I PRAWO 45 11 2009 45 ).

mzk

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/25172/