ikamien.pl • Piątek [24.12.2010, 08:41:42] • Kamień Pomorski
Johannes Ruge XVII-wieczny „fotograf” Kamienia

Widok na Wyspę Chrząszczewską i Wyspę Wolin ze wzgórza na którym stoi kościół św. Mikołaja - 1686 r.( fot. archiwum autora
)
Dzięki Adolfowi Barteltowi, znanemu kamieńskiemu fotografowi wiemy jak wyglądał Kamień i inne miejscowości powiatu kamieńskiego w pierwszej połowie XX wieku, natomiast dzięki Johannesowi Ruge możemy zobaczyć jak nasze miasto i jego okolice wyglądały w XVII wieku.
Adolf Bartelt (1856-1945) miał do dyspozycji aparat fotograficzny, który powstawał czasie kiedy on przychodził na świat, a Johannes Ruge posiadał księgi finansowe Rady Miejskiej, gęsie pióro, atramenty i tusze oraz niewątpliwy talent przelewania na papier tego, co dostrzegał wokół siebie. Obaj na pewno byli mistrzami w swoim fachu.

Most przez rzekę Niemicę w ciągu drogi z Kamienia do Golczewa – 1686 r.( fot. archiwum autora
)
Johannes Ruge urodził się w pierwszej połowie XVII wieku w szanowanej rodzinie kamieńskich kowali. W wieku 18 lat Johannes Ruge został pisarzem w Radzie Miejskiej Kamienia prowadzącym rejestry finansowe. Był odpowiedzialny za prowadzoną przez Radę Miejską korespondencję i księgi miejskie. Kochając swoje miasto, Johannes Ruge odnotowywał wszystko, co działo się w mieście, a XVII wiek bogaty był w różnego rodzaju ważne wydarzenia, odnotował je specjalnej księdze zatytułowanej „Memorabila curiae civitas Caminensis” – „Szczególne wydarzenia obywateli miasta Kamienia”. W wielkiej księdze rachunkowej zamieścił rysunki Kamienia i jego okolic.

Panorama Kamienia od strony lądu, w oddali widoczne Wyspa Chrząszczewska i WyspaWolin – 1687 r.( fot. archiwum autora
)
Jego rysunki i plany był tak dokładne, że po jednym z wielkich pożarów miasta odbudowane je wzorując się na planach i rysunkach Johannesa Ruge.