ikamien.pl • Poniedziałek [21.09.2009, 13:21:09] • Wolin
Wolin: Dożynki gminne prawie jak powiatowe. Zobacz zdjęcia!

fot. Radosław Drożdżewski
Dopisała pogoda, ludzie, goście, zespoły i wykonawcy. Dożynki gminne w Wolinie już dawno nie były tak udane.
Niedzielna impreza rozpoczęła się o godzinie 11 na fundamentach pierwszej wolińskiej katedry, pomiędzy ulicą Wojska Polskiego a Mostową. Po poświęceniu krzyża, goście i uczestnicy przemaszerowali z wieńcami do amfiteatru, gdzie mszę świętą po godzinie 12 poprowadził biskup Marian Błażej Kruszyłowicz.
Podobnie jak w zeszłym roku rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszą wieś Ziemi Wolińskiej, najładniejszy wieniec i najlepszego sołtysa. W tym roku tytułu najładniejszej miejscowości w gminie nie udało się utrzymać Dobropolu. Tym razem zdobyło go Zagórze, w nagrodę oprócz chlubienia się tytułem dostali 500 złoty nagrody. Na drugim miejscu znalazł się Dargobądz, na ostatnim stopniu podium Ostromice.
W tym roku wystawiono aż czternaście wieńców dożynkowych i to nie tylko z gminy Wolin. Po raz pierwszy do Wolina w ramach Lokalnej Grupy Działania "Partnerstwo w Rozwoju" przyjechały najpiękniejsze wieńce z gmin Świerzno i Golczewo. Wśród wszystkich wieńców najładniejszym okazała się nietypowa kompozycja z sołectwa Drzewica-Kłodzino (gmina Golczewo) przedstawiająca rolnika na rowerze. Na drugim miejscu znalazł się wieniec ze Skoszewa (gmina Wolin) i na ostatnim miejscu podium wieniec z Kalenia (gmina Świerzno). Wieniec z Skoszewa był też najładniejszym z gminy Wolin. Nietypowa konstrukcja przedstawiająca krzyż, kotwicę i serce zdobyła sympatię jury.
- Ma symbolizować wiarę nadzieję i miłość - mówi Anna Wolska z rady sołeckiej. - Robiliśmy go już w czerwcu.
Za zdobycie pierwszego miejsca sołectwo dostało 500 zł nagrody. Drugie i trzecie miejsca zdobyły odpowiednio wieńce z Sierosławia i Chynowa.
W czasie święta w parku swoje stoiska miało około dziesięciu sołectw z gminy Wolin, Świerzno i Golczewo. Na każdym podziwiać można specjalności smakowe mieszkańców, od szarlotki zaczynając, aż na miodzie i ogórkach kiszonych kończąc. Nie lada pomysłem wykazała się Renata Dobrowolska z Drzewicy, która chociaż swoje stoisko rozkładała blisko dwie godziny to otrzymała tytuł najładniejszego stoiska.
Sporą atrakcją był pokaz tańczenia poloneza przez uczniów gimnazjum z Sierosławia. Wzięło w nich udział około 30 osób.
- Bardzo mi się podoba - mówi pani Agnieszka ze Świnoujścia - Rok temu też byłam tutaj na dożynkach, ale nie było tak ładnie.
Radosław Drożdżewski