Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej • Środa [24.11.2010, 21:25:25] • Kamień Pomorski
Barokowy świetlik z dworu w Dobropolu w MHZK

Barokowy świetlik z dworu w Dobropolu.( fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
)
Muzeum Narodowe w Szczecinie za zgodą Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przekazało do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej niezwykły zabytek. Jest to świetlik z barokowego dworu w Dobropolu, który przed II wojną światową umieszczony był nad drzwiami wejściowymi do budynku.
Jest to ażurowa dekoracja przedstawiająca w centralnej części uskrzydlonego aniołka - putta, trzymającego zwoje liści akantu, w które wplecione są inicjały EMVK - Ernest Matthias von Köller - pierwszego właściciela dworu. W kościele w Dobropolu na ścianie południowej zawieszone było epitafium Köllera z portretem zmarłego i inskrypcją.

Barokowy dwór w Dobropolu.( fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
)
Ernest Matthias von Köller urodził się w Dobropolu 24 lipca 1719 roku, zmarł 27 grudnia 1798. W kościele znajdowało się również epitafium jego żony Augusty von Wedel, zmarłej prawdopodobnie w trakcie połogu w 1755 roku i ich córki, zmarłej w wieku 7 lat. Ernest Matthias von Köller był kapitanem piechoty w armii Króla Prus Fryderyka II Wielkiego i zapewne brał udział w wojnie siedmioletniej (1756-1763). Wskazują na to trofea - chorągwie i szable umieszczone wokół epitafijnego portretu szlachcica. Wiemy również, że na cztery lata przed śmiercią, do kościoła dobudował grobowiec, po którym do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie kilka ociosanych głazów. Sam kościół został zniszczony w latach 50 - tych XX wieku.

Putto ze świetlika dworu w Dobropolu.( fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
)
Po konserwacji barokowy świetlik zostanie wyeksponowany w kamieńskim muzeum, istotnie wzbogacając nasze zbiory.
Z Muzeum Narodowego w Szczecinie zostaną w najbliższym czasie przekazane również zabytki z Muzeum Regionalnego w Kamieniu Pomorskim zlikwidowanego w 1992 roku.