ikamien.pl • Piątek [11.08.2017, 19:01:04] • Powiat Kamieński

„Młodzież a dopalacze – postawy i zachowania”

„Młodzież a dopalacze – postawy i zachowania”

fot. PSSE w Kamieniu Pomorskim

We wrześniu 2016 roku odbyło się zaprojektowane i przygotowane w Głównym Inspektoracie Sanitarnym ogólnopolskie badanie „Młodzież a dopalacze – postawy i zachowania”. W badaniu brała udział reprezentatywna grupa 5.500 uczniów w wylosowanych szkołach w Polsce: II klas gimnazjów oraz II klas liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych. W każdej z wylosowanych szkół objęto badaniem jedną klasę drugą, ankiety wypełniali wszyscy obecni w dniu ankietyzacji uczniowie. Głównym celem projektu było uzupełnienie wiedzy w obszarze funkcjonowania rynku „nowych narkotyków”, które stanowią obecnie istotne zagrożenie dla młodych Polaków. Uzyskane wyniki posłużą do dopasowania działań profilaktycznych mających znacznie ograniczyć problem tzw. „dopalaczy”.

Jak pokazały wyniki badania tylko jeden na trzech uczniów zadeklarował brak wcześniejszych doświadczeń z jakimikolwiek używkami. Pozostali w większości wskazywali korzystanie z różnych postaci alkoholu (niemal 60 %) oraz papierosów (46 %). 22% uczniów uczestniczących w badaniu zadeklarowała kontakt z marihuaną. Z dopalaczami częściej eksperymentowali chłopcy niż dziewczęta, a wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych użytkowników dopalaczy jest więcej, niż wśród uczniów klas II gimnazjów.

Dla stosujących dopalacze miejsce zamieszkania (miasto/wieś) nie ma większego znaczenia, ale ważnym czynnikiem jest rodzaj rodziny, w której wychowują się młodzi ludzie. Okazuje się, że uczniowie mieszkający z rodzicami rzadziej decydują się na doświadczenia z dopalaczami. Częściej używają ich uczniowie wychowywani przez opiekunów innych niż rodzice i uczniów mieszkających samodzielnie, podobnie w sytuacji, gdy jeden z opiekunów pracuje poza miejscem zamieszkania.

Badania pokazują, że wiek pierwszych kontaktów z substancjami zastępczymi to co najmniej 13-14 lat. Niemal połowa spośród uczniów podawała, że proponowano im zażywanie klasycznych narkotyków lub dopalaczy. Niemal trzykrotnie częściej były to narkotyki – przede wszystkim marihuana. Zjawisko jest bardziej powszechne w zachodniej części kraju (województwo dolnośląskie i lubuskie).

Miejsca pierwszych prób dla co trzeciego ucznia biorącego udział w badaniu to okolice miejsca zamieszkania, choć co 5 doświadczał pierwszych prób na domowych imprezach. Analiza okoliczności zażywania dopalaczy wskazuje, że istotna jest w tym kontekście rola grupy i otoczenia rówieśniczego. Jedynie 8 % ankietowanych przyznaje się do konsumpcji dopalaczy w samotności, natomiast 68 % co do zasady zażywa je w gronie znajomych. Dominujący sposób zażywania to palenie – 75,8 %, choć co 5 ankietowany wskazywał na wąchanie, a co 6 na połykanie.

Uczniowie wskazywali, że najbardziej prawdopodobne przyczyny sięgania po narkotyki i dopalacze to brak asertywności i chęć sprostania oczekiwaniom grupy rówieśniczej Podają też modę na ich zażywanie i chęć zaspokojenia ciekawości oraz sprawdzenia, jak rzeczywiście działają narkotyki czy dopalacze. Jako przyczynę zażywania wskazuję także problemy domowe i szkolne, na które używki miałyby być panaceum.

OZiPZ PSSE w Kamieniu Pomorskim

Informacja o badaniu „Młodzież a dopalacze – postawy i zachowania” dostępna na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/22567/