Objazdowa Akademia Kultury to przykład nowoczesnych działań instytucji kultury w regionie w oparciu o zasadę "dom kultury dla każdego". Formuła wędrownego domu kultury proponującego atrakcyjne, wszechstronne warsztaty ujęte w koncepcję otwartej Akademii ma pokazać mieszkańcom terenów z utrudnionym dostępem do kultury, że jeśli oni nie mogą to kultura przyjedzie do nich. Objazdowa Akademia Kultury udowadnia, że dostęp do kultury jest prawem każdego człowieka, bez względu na wiek, pochodzenie i miejsce zamieszkania. Projekt przekonuje, że polska wieś może stać się przestrzenią z wielkim potencjałem kulturotwórczym i artystycznym. Założeniem Objazdowej Akademii Kultury jest zorganizowanie wiejskich weekendów z kulturą we wsiach, w dni wolne od pracy (i piątki), raz w każdym kolejnym miesiącu (lipiec-październik) mieszkańcy wsi będą mieli okazję do wzięcia udziału w warsztatach twórczych podzielonych na konkretne bloki tematyczne (w każdym miesiącu inny blok). Jako że projekt przyjął formułę mobilną: Objazdowej Akademii; bloki tematyczne nazwane są "stacjami". We wsiach pojawią się następujące stacje:
Lipiec: Stacja Ruchu i Gestu; blok teatralno-ruchowy (Gadom, Upadły, Mechowo, Kretlewo)
W ramach pierwszej stacji będzie można spróbować swoich sił w magii teatru podczas warsztatów z teatralnych oraz wziąć udział w zabawach cyrkowych z Akademią Cyrkową (mobilna arena cyrkowa z różnymi dyscyplinami cyrkowymi, łącznie z trapezem). Przez cały dzień mieszkańcy będą zaproszeni też do udziału w warsztatach energetycznej salsy pod okiem kolumbijskiej instruktorki.
Sierpień: Stacja Dobrych Dźwięków; czyli blok muzyczny (Sosnowice, Kłęby, Kozielice, Samlino)
W ramach tego panelu odbędą się warsztaty rytmu, czyli zajęcia bębniarskie, tradycyjnego białego śpiewu oraz zajęcia z kreatywnego tworzenia instrumentów muzycznych z materiałów recyklingowych. Blok muzyczny będzie rozbrzmiewał w całej wsi, po zakończeniem warsztatów odbędą się pokazy powarsztatowe oraz koncerty.
Wrzesień: Stacja Multimediów; blok multimedialny (Unibórz, Kłodzino, Niemica, Baczysław)
To dzień warsztatów z wykorzystaniem mediów nowych i starych. Mieszkańcy będą mieli okazję nauczyć się tworzenia animowanego filmu poklatkowego, poznają techniki robienia pięknych portretów podczas Spontanicznego Studia Fotograficznego, nauczą się techniki camera obscura podczas warsztatów z aparatów pudełkowych, a także dowiedzą się na czym polega moc prasy lokalnej w ramach innowacyjnych warsztatów dziennikarskich Gazeta Graniasta.