ikamien.pl • Czwartek [23.03.2017, 15:44:36] • Wolin
Zakończenie rozbudowy Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie

fot. kam
Pod koniec 2016 roku rozpoczęły się prace budowlane przy Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie. Jest to ostatni etap rozbudowy Muzeum, które praktycznie od początku powstania placówki, czyli od 1966 roku, borykało się z niedostateczną powierzchnią wystawienniczą.
Powstanie placówki muzealnej tak opisuje ówczesny badacz Wolina, Pan Profesor Władysław Filipowiak: „W dniu 22 lipca 1966 roku nastąpiło otwarcie stałej wystawy w Wolinie. Wystawa, opierająca się na zbiorach pochodzących z badań Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN, Pracowni w Wolinie, stanowi zalążek muzeum regionalnego…. … Nowa placówka została ulokowana przy głównej trasie przelotowej, w zastępczych pomieszczeniach przy ul. Boh. Stalingradu, adaptowanych na ten cel przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Wolinie…”.
W sprawozdaniu z pierwszego roku działalności Muzeum Profesor Filipowiak pisał: „…Prowadzone od 1952 roku badania archeologiczne, rozwinięte przez Instytut Historii Kultury Materialnej PAN, od 1954 roku na szerszą skalę, dostarczyły znacznych zasobów oryginalnych eksponatów, które pozwalały na utworzenie stałej placówki. Na sale wystawowe, dzięki pomocy władz miejscowych, uzyskano pomieszczenia po barze i garażach, ….. które adaptowano na cele wystawiennicze, uzyskując dwie salki, pomieszczenia administracyjno-gospodarcze i potrzebne zaplecze sanitarne. Powyższy lokal, stanowiący w pewnej mierze samodzielną posesję, wybrano z konieczności, mając na uwadze braki w tym zakresie na terenie miasta Wolina. Przy wyborze kierowano się dogodnym usytuowaniem budynku przy głównej, przelotowej arterii komunikacyjnej, która szczególnie w sezonie letnim jest ruchliwa i gwarantuje znaczną frekwencję”.

fot. kam
Opisany stan budynku Muzeum trwał praktycznie do 2008 roku, kiedy to rozpoczęto powiększanie zasobów lokalowych, organizując nowe wystawy, tak stałe jak i zmienne. Do końca 2016 roku. Muzeum dysponowało 7 salami wystawienniczymi, biblioteką oraz zapleczem biurowo-sanitarnym. W stosunku do 2008 roku Muzeum powiększyło swoją powierzchnię około
5-krotnie.
Zrealizowanie ostatniego etapu prac, które właśnie trwają, spowoduje uzyskanie następnych dwu sal wystawienniczych o łącznej powierzchni około 80 mkw. W jednej z nowych sal planuje się zorganizowanie „Wolińskiego arsenału”, w którym prezentowana będzie broń zabytkowa, pochodząca ze znalezisk oraz odtwórstwa. W drugim pomieszczeniu zostanie zorganizowany magazyn/pracownia etnograficzna.
Po zamknięciu inwestycji (do połowy 2017 roku), w ramach której zostanie wykonana nowa (wschodnia) elewacja budynku, nastąpi ostateczne uporządkowanie bryły obiektu Muzeum, który leży w samym centrum miasta i który teraz będzie jego wizytówką.
Ryszard Banaszkiewicz dyrektor muzeum