W rozmowach pomiędzy przedstawicielami Gminy Golczewo, a firmą Enea Operator Sp. z o.o. początkowo były brane pod uwagę trzy warianty. Pierwszy mówił o „obejściu” jeziora Szczuczego wzdłuż północnego brzegu. Drugi wariant zakładał „obejście” trasą południową przez teren lasów państwowych. Trzeci przewidywał modernizację dotychczasowej linii napowietrznej poprzez jej podwyższenie i wymianę słupów. Pierwszy wariant był nie do zaakceptowania dla Gminy Golczewo. Linia wysokiego napięcia znajdowałaby się nad ścieżką spacerową. Drugi wariant nie odpowiadał Nadleśnictwu.
W zamian tego Gmina wskazała, na spotkaniu w marcu 2015 r, na wariant „skablowania” linii wysokiego napięcia pod jeziorem. Enea była w stanie zaakceptować to rozwiązanie w przypadku partycypowania w kosztach przez Gminę Golczewo. Różnice, wg. kosztorysu operatora ok. 2,7 mln zł, zapłaciłaby Gmina. Była to kwota nie do zaakceptowania dla ówczesnego budżetu.
Burmistrz zaproponował wspólne wystąpienie o pozyskanie na ten cel dofinansowania ze środków unijnych. W świetle ostatnich dokumentów przesłanych przez Enea Operator ten projekt nie zyskał akceptacji Ministerstwa Energii. Przebudowa linii nie została włączona do Listy Projektów Strategicznych uzyskujących dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wobec tego Enea przeprowadzi modernizację bez zmiany trasy linii napowietrznej. Prace mają jednak zapewnić maksymalne ograniczenie wpływu linii na otoczenie.