1) drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
2) krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2;
3) drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:
a) 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
b) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew,
4) drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
Powyższe zmiany nie dotyczą nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków lub położonych na obszarach wpisanych do rejestru zabytków. W przypadku lokalizacji drzew lub krzewów na działkach objętych ww. ochroną konserwatorską organem właściwym do wydania zezwolenia na ich usunięcie, w oparciu o przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, jest Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie.
Jednocześnie informuje się, że w oparciu o zmienione ww. przepisy nie jest możliwe usuwanie drzew objętych ochroną prawną uznanych za pomniki przyrody.
Znowelizowana ustawa o ochronie przyrody nie zniosła zakazu niszczenia gatunków chronionych, co oznacza, że nie jest możliwe usunięcie drzew lub krzewów objętych ochroną gatunkową, a także drzew lub krzewów w obrębie, których stwierdzi się występowanie gatunków chronionych, gniazd ptasich lub budek lęgowych, bez zgody właściwego organu tj. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z siedzibą w Szczecinie, ul Teofila Firlika 20, 71-637 Szczecin.