ikamien.pl • Niedziela [22.01.2017, 15:49:28] • Powiat Kamieński

Łowienie na szarpaka jest nieetyczne

Łowienie na szarpaka jest nieetyczne

Autor: vitaliy_melnik( fot. Fotolia.com )

Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej od 15 września do ostatniego dnia lutego wprowadzono zakaz prowadzenia połowów wędką na obszarze morskich wód wewnętrznych, w granicach portów morskich.

21 listopada 2016 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 4 listopada 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego. Rozporządzeniem tym wprowadzono między innymi zakaz prowadzenia połowów wędką na obszarze morskich wód wewnętrznych, w granicach portów morskich, od dnia 15 września do ostatniego dnia lutego:

1) w godzinach od 17.00 do 7.00;

2) metodą polegającą na wyrzucaniu i ściąganiu sztucznej przynęty, zwaną „metodą spinningową”;

3) wędką z przymocowaną linką zakończoną więcej niż jednym przyponem uzbrojonym w więcej niż jeden haczyk o więcej niż jednym ostrzu.

- Powód wprowadzenia takich uregulowań w odniesieniu do wszystkich portów morskich, w odróżnieniu od wcześniej obowiązującej wersji rozporządzenia, która obejmowała nimi tylko porty w pasie wybrzeża od Łeby do Dźwirzyna, wyjaśnia uzasadnienie do projektu rozporządzenia – informuje Piotr Niewiadomski z wydziału inspekcji rybołówstwa Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie. – Z uwagi na łatwość pozyskania w tym czasie ryb, przede wszystkim drapieżnych, które intensywnie gromadzą się celem przezimowania w wodach basenów portowych, narasta w tym okresie negatywne zjawisko prowadzenia połowów metodą kaleczącą zewnętrzne powłoki ciała ryb, tzw. „metodą na szarpaka”. Metoda ta ma charakter nieetyczny, a jej stosowanie jest niedozwolone w świetle przepisów. „Łowienie” w ten sposób nieoszacowanych ilości ryb, z których część zostaje okaleczona i nie wyciągnięta z wody, działa destrukcyjnie na zasoby stanowiące podstawę rybołówstwa morskiego. Prowadzenie nieetycznych połowów w basenach portowych na skalę nie mającą nic wspólnego z wędkarstwem sportowym stało się powszechne i objęło inne niż ww. porty, pomimo zakazów administracyjnych wydawanych przez podmioty nimi zarządzające. Działania prewencyjne w formie doraźnych kontroli, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest krótki, są mało skuteczne. Sytuacja ta nie mogła pozostawać bez reakcji ze strony organów administracji rybołówstwa morskiego, zwłaszcza wobec szeregu interwencji ze strony władz samorządowych, rybaków komercyjnych i organizacji społecznych, w tym również w odniesieniu do Świnoujścia, co potwierdzają służby, które ustawowo powołane są do sprawowania szeroko pojętego nadzoru nad porządkiem publicznym – Policja i Straż Graniczna.

Piotr Niewiadomski dodaje, że zmiana rozporządzenia była przedmiotem konsultacji publicznych w dniach 9-19 sierpnia 2016 r. Dokumentacja z ich przebiegu jest dostępna na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji legislacja.rcl.gov.pl .

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/20354/