ikamien.pl • Sobota [10.12.2016, 14:06:42] • Kamień Pomorski

Debata społeczna – cyberprzemoc i cyberzagrożenia

Debata społeczna – cyberprzemoc i cyberzagrożenia

fot. Policja

W auli Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim odbyła się debata społeczna na temat podniesienia świadomości młodzieży w zakresie zagrożeń, jakie niosą ze sobą cyberzagrożenia i cyberprzemoc.

Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego pani mgr Teresa Malec, która przywitała wszystkich zaproszonych gości oraz delegację Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim.
Następnie, w zastępstwie Komendanta Powiatowego Policji w Kamieniu Pomorskim insp. Piotra Krakowskiego, głos zabrał kom. Szymon Kowalski, który przedstawił plan oraz główne założenia debaty.

Wśród zaproszonych gości poza młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego, Szkoły Ponadgimnazjalnej im. St. Staszica oraz Gimnazjum Publicznego w Kamieniu Pomorskim znajdowali się również pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamieniu Pomorskim.

Podczas debaty funkcjonariusze Pionu Prewencji Kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim zaprezentowali materiał multimedialny, na podstawie którego objaśnili kluczowe zagadnienia poruszanej tematyki. Szczegółowo omówione zostało zjawisko, jakim jest cyberprzemoc – jak ją rozpoznać, metody jej zapobiegania, przeciwdziałania oraz odpowiedzialność karną. Przedstawiono także podstawowe dane statystyczne. Ponad to, podczas prelekcji głos zabrał Specjalista ds. Prewencji nadkom. Marcin Kraszewski, który przybliżył problem „stalkingu” oraz definicję „stalkera”.

Prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży oraz pedagogów i obecnych gości, którzy aktywnie włączyli się do dyskusji, mieli wiele pytań, uwag i własnych spostrzeżeń.

Na debacie pojawił się przedstawiciel lokalnych mediów, pan Marian Klasik, który również zabrał głos w sprawie i zadeklarował chęć współpracy z osobami pokrzywdzonymi, w przypadku wystąpienia zjawiska cyberprzemocy, poprzez nadzorowanie i usuwanie ewentualnych obraźliwych wpisów na jego portalu. Zaznaczył także, że administratorzy portali mają pełną adresację osób, które umieszczają komentarze na stronach, co świadczy o tym, że osoba dokonująca wpisu nie jest osobą anonimową.

Na zakończenie mundurowi przekazali uczestnikom informację na temat planowanej debaty ewaluacyjnej, której celem będzie wykazanie czy podnoszenie świadomości młodzieży w zakresie omawianych zagrożeń, przyniosło pozytywne skutki i przyczyniło się do ograniczenia negatywnego zjawiska cyberprzemocy.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/20080/