Urząd Miejski w Wolinie • Środa [22.09.2010, 15:55:00] • Wolin
Urok Grachevki jest już nam znany
fot. Urząd Miejski w Wolinie
Polsko-Niemieckie Ottonowe Święto Plonów było znakomitym czasem na wzmocnienie przyjacielskich relacji z miastami partnerskimi naszej Gminy – Usedom i Zelenogradsk. W tym roku oprócz delegacji z Niemiec przybyli do nas również goście z Grachevki z Rosji.
Grachevka jest niedużą miejscowością położoną w obwodzie kaliningradzkim, w okręgu Zelenogradsk, z którym w ubiegłym roku 31 lipca burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz podpisał porozumienie o współpracy naszych gmin, w tym. m.in. w dziedzinach ochrony środowiska, oświaty, kultury, sportu, turystyki. W rezultacie mieliśmy okazję zaprosić zespół folklorystyczny „Zakątek Rosji”, który zaskoczył nas swoją otwartością i wspaniałymi występami.
fot. Urząd Miejski w Wolinie
Pierwszego dnia wizyty goście zostali ciepło przyjęci w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie, gdzie zapoznali się z systemem nauczania oraz obiektami szkoły. Część osób z delegacji pracuje w swoim rodzinnej miejscowości jako nauczyciele, w związku z czym pytań było wiele. Gospodarzem była Pani dyrektor Urszula Wołowicz ze swoją zastępczynią – Panią Barbarą Kłodzińską.
Z progów wolińskiej szkoły udaliśmy się z gośćmi do Sołectwa Dargobądz, gdzie przywitano nas poczęstunkiem i przedstawiono prezentację multimedialną ukazującą historię sołectwa, po czym wszyscy zwiedzili tutejszy kościółek. Pani Sołtys – Lucyna Siedzielnik wraz z Radą sołecką oraz mieszkańcami zgodnie z przysłowiową polską gościnnością przyjęły gości.
Sołectwo Ostromice przywitało przybyszy muzyką graną przez tutejszą kapelę a Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało pyszny posiłek. Najmłodszy w naszej gminie sołtys – Pan Mateusz Łągiewka egzamin z poprawności stosunków międzynarodowych zdał wraz ze swoją Radą Sołecką – celująco. Ciepło przyjęci goście podziękowali wszystkim pięknymi narodowymi pieśniami oraz Hymnem Polskim, czym zapadli w sercach każdego z uczestników spotkania.
Miłym gościom pokazaliśmy również uroki Szczecina oraz Międzyzdrojów. Następnego dnia pełen energii zespół z Grachevki zauroczył wielokrotnymi występami publiczność na Polsko-Niemieckim Ottonowym Święcie Plonów. Publiczność nie pozwoliła odejść zespołowi bez bisu, który skłonił do tańca naszego Burmistrza oraz przybyłych mieszkańców.