Ostatnie lata to tzw. moda na bieganie i rozwój wszelkiej maści biegów w całym kraju. Maratony, półmaratony, biegi na 10 km, ultra maratony i ligi biegowe powstają w chyba wszystkich miastach i miasteczkach Polski. Kamień Pomorski imprezę biegową posiadał już od 17 lat. Nie każda obecnie rozgrywana impreza biegowa może pochwalić się taką tradycją. W roku 2014 w Biegu Niepodległości wzięło udział 212 uczestników w 7 kategoriach wiekowych. Wyścig rozgrywany był pod patronatem znanego olimpijczyka Bogusława Mamińskiego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.
Impreza była dofinansowana z środków Unii europejskiej. Większość uczestników biegu to dzieci z miejscowych szkół oraz z sąsiednich gmin. W roku 2015 miejscem zawodów był nietypowo Stadion Miejski. Odstępstwo od zwyczajowej lokalizacji pod ratuszem tłumaczono zmianami kadrowymi MOSIR –u. Impreza miała powrócić pod ratusz w 2016. Jednak w roku 2016 biegu już nie było. Dlaczego zarzucono zawody z taką historią?
Przed tegorocznym Biegiem Niepodległości odbyło się spotkanie, któremu przewodził Burmistrz Kamienia Pomorskiego. Ustalono na nim, że Bieg Niepodległości nie odbędzie się, ponieważ impreza z roku na rok cieszyła się coraz mniejszym zainteresowaniem. Ponadto kamieńscy biegacze w tym terminie zaplanowali udział w biegach w innych miastach. Ustalono również, że na majówkę w Kamieniu Pomorskim odbędą się biegi dla dzieci i młodzieży, a w wakacje druga edycja "Szlakie Zabytków Kamienia Pomorskiego. Kwestie finansowe nie były przyczyną rezygnacji z Biegu Niepodległości. Takiej odpowiedzi droga emaliową udzielił na nasze zapytanie Daniel Klamborowski dyrektor MOSIR-u.
Czy rezygnacja z Biegu Niepodległości po 17 latach to dobry pomysł? Czy należało rywalizować z innymi biegami czy oddać imprezę walkowerem? Czy termin majowy jest lepszy? Będzie cieplej ale czy nie będzie innych biegów, z którymi trzeba będzie konkurować o biegaczy?
Zapraszamy Czytelników do dyskusji i wyrażania swoich opinii.