Pani Małgorzacie Gabryś-Kostur prezes Kamieńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamieniu Pomorskim aż dwa tygodnie zajęło napisanie odpowiedzi na proste pytania. Na przykład Wojewodzie Zachodniopomorskiemu na odpowiedź na bardziej skomplikowane pytania wystarczyły cztery dni. Ale widocznie wojewoda i jego służby znają art. 3 pkt 2 (Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezwłocznego uzyskania informacji publicznej zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych) Ustawy o dostępie do informacji publicznej tekst ujednolicony z dnia 26.10.2016. Pani Prezes albo nie zna ustawy, albo nie zamierza jej stosować. Tylko, że kiedyś może się to zakończyć w myśl art. 23 tej ustawy odpowiedzialnością karną z tytułu naruszenia obowiązku udostępnienia informacji publicznej.
Oto pytania z redakcji ikamien.pl do pani prezes Kamieńskiego TBS Małgorzaty Gabryś-Kostur: 1. Ile dotychczas sprzedano lokali mieszkalnych z zasobów KTBS na terenie Kwartału Dominikańskiego, i ile jeszcze pozostało ich do sprzedania?
2. W jakiej formie prowadzona jest sprzedaż lokali mieszkalnych osobom fizycznym, czy także w formie leasingu operacyjnego? 3. Ile osób weszło w posiadanie lokali mieszkalnych na Kwartale Dominikańskim w formie leasingu operacyjnego. Czy wśród tych osób znajduje się także Główna Księgowa KTBS?
By odpowiedzieć na tak proste pytania, jak się zna numer księgi wieczystej starczy 15 minut. Elektroniczne księgi wieczyste dostępne są w internecie. W gminie mają program komputerowy, który pokazuje nr ksiąg i właścicieli, są w stanie to zrobić jeszcze szybciej, trzeba tylko chcieć. Jednak czekaliśmy cierpliwie. Oto odpowiedź na nasze pytania:
„1. Na tzw. Kwartale Dominikańskim, na dzień 31-10-2016r. Kamieńskie TBS Sp. z 0.0. sprzedało 19 lokali mieszkalnych oraz 1 lokal usługowy. W formie leasingu operacyjnego przekazano 8 lokali mieszkalnych oraz 8 lokali usługowych. Pozostało 9 lokali mieszkalnych.
2. Zgodnie z koncepcją opracowaną przez Panią prezes Renatą Bielaszewską-Mamzer jak również zgodnie z obowiązującym prawem i z poszanowaniem zasady równości wobec prawa bez względu na to czy nabywcą jest osoba fizyczna czy też osoba prawna dopuszczono zarówno przeniesienie własności lokali w drodze umowy sprzedaży jak również oddanie lokali w leasing operacyjny.
3. Jak wyżej wskazano koncepcja przekazania do korzystania lokali mieszkalnych bądź użytkowych na podstawie umowy leasingu operacyjnego powstała w okresie pełnienia funkcji przez poprzedniego Prezesa spółki Panią Renatę Bielaszewską-Mamzer, co miało na celu uatrakcyjnienie oferty KTBS. Takie rozwiązanie zapewniało zwiększenie grona przyszłych nabywców jak również zwiększenie wpływów środków ponieważ leasing nie wiąże się automatycznie z przeniesieniem własności lokalu na korzystającego. W przypadku gdy korzystający po zakończeniu umowy leasingu i rozliczeniu rat leasingowych zrezygnuje z opcji kupna to spółka nadal posiada możliwość sprzedaży tego lokalu. Należy nadmienić, że już przy składaniu wniosku kredytowego dotyczącego udzielenia pożyczki Jessica założono inną niż sprzedaż lokali, formę osiągania przychodów przez KTBS, co zostało zaakceptowane przez banki tym samym stało się jedną z form zabezpieczenia spłaty pożyczki Jessica. Na chwilę obecną w leasing jest oddanych 8 lokali mieszkalnych i 8 lokali usługowych. Planuje się oddanie jeszcze 1 lokalu mieszkalnego w leasing operacyjny. Wśród leasingobiorców jest 1 osoba prawna i 2 osoby fizyczne. Spółka KTBS nie ogranicza w żaden sposób kręgu nabywców, i ich nie dyskryminuje w związku z tym prawa do lokali w tzw. kwartale dominikańskim mogą nabywać również pracownicy spółki. Jako przykład należy wskazać jeden z lokali mieszkalnych, którego nabywcą jest były pracownik spółki KTBS, który jeszcze w okresie zatrudnienia w spółce zawarł umowę sprzedaży lokalu ze spółką KTBS. Kolejnym przykładem jest lokal, którego jednym 2 użytkowników na podstawie umowy leasingu jest obecny pracownik spółki.”