W poniedziałek, 21 listopada br w kamieńskim Ratuszu odbył się Konwent Starostów, Burmistrzów i Wójtów Powiatu Kamieńskiego, jednym z ważnych punktów obrad było pismo Wojewody Zachodniopomorskiego do powiatowych lekarzy weterynarii w sprawie wyznaczenia w poszczególnych Gminach miejsc do grzebania padłych oraz wybijanych zwierząt hodowlanych z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF). Na terenie jednej gminy Golczewo przewiduje się w razie pomoru wybicie zwierząt o łącznej masie około 800 ton.
Zdaniem włodarzy poszczególnych Gmin są dwa sposoby wykonania tego zadania: wyznaczyć jakieś miejsce na swoim terenie bez względu na konsekwencje lub wyznaczyć teren i wprowadzić go do planu zagospodarowania przestrzennego co potrwać może nawet do 5 lat.
- Nie mamy takich miejsc na terenie powiatu kamieńskiego. Można by na przykład dołożyć na terenie rekultywowanych wysypisk odpadów. Jednak tą sprawę można bowiem załatwić poprzez wojewodę na szczeblu rządowym, gdyż rekultywowanych wysypisk nie można ruszać przez 30 lat – powiedział Marek Matys wicestarosta kamieński.
Jeżeli ogniska na Wschodzie Polski nie zostaną opanowane, a sytuacja jest na tyle poważna, że wojewodowie z czterech województw wschodnio-północnej Polski poprosili ministra obrony narodowej o zezwolenie na wsparcie przez wojsko walki afrykańskim pomorem świń, to niebawem wirus może trafić i do nas. Tym bardziej że padłe i wybijane stada przewożone są zakładów utylizacji w Wielkopolsce.
- Skutki grzebania padłych i wybijanych stad może zniszczyć i tak skąpe zasoby wody pitnej. Kto poniesie odpowiedzialność za skutki i podejmie ryzyko ewentualnego skażenia wody po grzebaniu na terenach bez badań hydrogeologicznych i kto za badania zapłaci – mówił Eugeniusz Jasiewicz burmistrz Wolina.
Dlaczego alternatywą grzebania nie jest spalanie. Być może spalanie zwierząt padłych na afrykański pomór świń byłby alternatywą dla ich grzebania. Także hodowcy, przede wszystkim świń także powinni uczestniczyć w procesie utylizacji swego pogłowia.
mzk