ikamien.pl • Środa [01.09.2010, 08:42:41] • Dziwnów

1 września 1939 roku. Lotnictwo morskie z Dziwnowa w działaniach przeciwko Polsce

1 września 1939 roku. Lotnictwo morskie z Dziwnowa w działaniach przeciwko Polsce

Odprawa pilotów przed lotem He 60.( fot. archiwum autora )

Dnia pierwszego września roku pamiętnego wróg napadł na Polskę z kraju sąsiedniego – śpiewała Hanka Bielicka w „Zakazanych piosenkach”. Dzisiaj, my Polacy mieszkamy na ziemi, która przez około pięć stuleci należała do kraju, do owego kraju sąsiedniego.

Dzisiaj mieszkamy tu, skąd pierwszego września roku pamiętnego wróg napadł na II Rzeczpospolitą. Uzbrojone w bomby i torpedy wodnosamoloty, latające łodzie oraz samoloty z Dziwnowa od 1 września 1939 roku brały udział w kampanii wojennej przeciwko Polsce, atakując między innymi polską bazę wodnosamolotów w Zatoce Puckiej, Hel, Oksywie oraz polską flotę na Bałtyku.

1 września 1939 roku. Lotnictwo morskie z Dziwnowa w działaniach przeciwko Polsce

Istniejący do dziś budynek koszarowy w Dziwnowie z Do 18 w tle.( fot. archiwum autora )

W latach 20. XX wieku w Dziwnowie, ale już na Wyspie Wolin, od strony Zalewu Kamieńskiego usytuowano bazę wodnosamolotów Seefliegerhort - Lotnisko Morskie, którą ciągle rozbudowywano i udoskonalano. W 1936 roku rozpoczęto budowę nowoczesnych koszar wraz z hangarami i basenem dla wodnosamolotów oraz latających łodzi. W dniu 1 marca 1937 sformowano pierwszy, 306 dywizjon przybrzeżny (K.Fl.Gr. 306) pod dowództwem OberstLt Heinza von Hollebena. Jednostka ta, obok innych, w tym w Rogowie i Unieściu odegrać miały ważną rolę w przyszłej wojnie w rejonie Bałtyku, Morza Norweskiego i Północnego.

1 września 1939 roku. Lotnictwo morskie z Dziwnowa w działaniach przeciwko Polsce

fot. archiwum autora

W drugiej połowie 1939 roku przebazowano do Dziwnowa samoloty: bombowce nurkujące Junkers Ju 87 Stukas; samoloty wielozadaniowe Junkers Ju 88 i myśliwce Messerschmitt Me 109 dywizjonu bombowego 806 (K.Gr. 806) dowodzonego przez Oberst Lt Wolfganga von Wilde. W przeddzień wybuchu II wojny światowej lotnictwo morskie w Dziwnowie, jak i pozostałe w rejonie Bałtyku osiągnęło pełną zdolność bojową.
- Lotnictwo morskie w Dziwnowie – 306 Przybrzeżny dywizjon lotniczy do l września 1939 roku uzbrojony był następująco: eskadra He 60 (dowódcy kpt. Schwarz i kpt. Busch), eskadra He 59 (dowódcy kpt. Hartwig i kpt. Klünder) eskadra Do J Wal i Do 18 (kpt. Meissner? i kpt. Harlinghausen?). Oprócz tego były samoloty pomocnicze i szkoleniowe: wodnosamoloty Heinkel He 42 oraz małe samoloty typu Gotha i Focke-Wulf Fw 44 „Stieglitz”. Zadania to bliskie i dalekie zwiady. Samoloty były wyposażone w broń pokładową, torpedy, bomby oraz urządzenia do zrzutu min – pisze w swoich wspomnieniach pułkownik lotnictwa Otto von Nietsch, który w połowie 1939 roku odjął po majorze Wolfgangu von Wild dowództwo lotniska w Dziwnowie.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/1915/