ikamien.pl • Wtorek [31.08.2010, 10:59:29] • Wolin
Wolin: Odnaleziono szczątki żołnierzy niemieckich

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Kilka godzin trwała ekshumacja niemieckich żołnierzy. W sobotę i niedzielę (28 i 29.08 br.) w okolicach miejscowości Korzęcin na Wyspie Wolin wykopano szczątki 12 żołnierzy Wehrmachtu, którzy zginęli w pierwszych dniach maja 1945 roku.
Skąd w tym miejscu groby niemieckich żołnierzy pytamy Albrechta Laue przewodniczącego VBGO niemieckiej organizacji zajmującej się grobami żołnierzy niemieckich po za granicami Niemiec.
- Od pewnego czasu dochodziły do nas informacje od byłych mieszkańców Korzęcina, że w pobliżu tej miejscowości zostali pochowani żołnierze Wehrmachtu, którzy zginęli w pierwszych dniach maja 1945 roku – mówi Albrecht Laue.

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Ekshumowani żołnierze Wehrmachtu zginęli w pierwszych dniach maja 1945 roku broniąc Wyspy Wolin przed żołnierzami Armii Czerwonej atakującymi wyspę od strony lądu stałego poprzez rzekę Dziwne. Po zajęciu w dniu 5 marca 1945 roku Kamienia Pomorskiego przez Armię Czerwoną i Wojsko Polskie niemieccy obrońcy miasta wycofywali się na Wyspę Chrząszczewską, skąd wyparci zostali 27 kwietnia 1945 roku na Wyspę Wolin, którą broniono do 5 maja 1945 roku.

fot. Marian Klasik
W sobotę wykopano groby sześciu żołnierzy w różnym wieku znajdując w nich szczątki 6 osób w różnym wieku, które zginęły prawdopodobnie w wyniku ostrzelania okopów przez artylerię. Wykopano także resztki umundurowania i uzbrojenia w tym hełmy, bagnety, pasy wraz z klamrami, ładownice i magazynki pięciostrzałowe z amunicją do karabinów oraz wyposażenie osobiste takie jak grzebienie, pędzle do golenia oraz odznaczenia bojowe. W innym miejscu odkryto stanowisko działa przeciwlotniczego kal. 2 cm z wielką ilością łusek. Z pozycji tej niemieccy obrońcy odpierali kolejne desanty czerwonoarmistów.
Ostatecznie odnaleziono groby 12 żołnierzy, choć mówiło się o 15 zabitych żołnierzach, więc nie wyklucza się dalszych poszukiwań w innym terminie. Wszyscy polegli pochowani byli bezpośrednio w ziemi w nie zawsze kompletnym umundurowaniu, znaleziono bowiem tylko jedną parę obuwia.
Ekshumację przeprowadzali wspólnie wolontariusze z Niemiec i Polski, zgodnie z wymogami umowy polsko-niemieckiej, obecny był także Grzegorz Kurka dyrektor Muzeum Historycznego Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim.
- Szczątki niemieckich żołnierzy zabrane zostaną do Szczecina w specjalnych sarkofagach wraz z workami ze znalezionymi w grobach przedmiotami celem ewentualnej identyfikacji i ustalenia powodu zgonu, a następnie zostaną z zachowaniem ceremoniału pogrzebowego złożone na cmentarzu w Glinnej koło Starego Czarnowa gdzie spoczywa już około 4.600 żołnierzy niemieckich – powiedział dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej sprawujący nadzór nad ekshumacją ze strony Polskiej.
Marian Klasik