W trakcie końcowego przygotowania dokumentów aplikujących projekt budowy tego składowiska zaszła konieczność dostosowania Statusu Związku R-XXI do obecnych i przyszłych potrzeb, w związku z czym wszystkie samorządy gminne – członkowie Związku – muszą pilnie podjąć uchwały zmieniające statut. W tym celu na wniosek Burmistrza Wolina zwołano Sesję nadzwyczajną na dzień 30 lipca 2010 r. w której na 15 radnych wzięło udział tylko 6. W tym posiedzeniu Rady Miejskiej nie wzięli udziału następujący radni:
Halicka Ewa - Przewodnicząca Rady,
Janson Konrad,
Bednarczyk Maria,
Kopański Leszek,
Majewska Beata,
Rolińska Cecylia,
Roszak Marian,
Rybakowski Mieczysław,
Stranc Marek.
Z uwagi na nieprawomocność tej Sesji, Burmistrz Wolina zawnioskował o pilne zwołanie kolejnej Sesji nadzwyczajnej, którą Przewodnicząca ustaliła na dzień 6 sierpnia 2010 r. W dniu tym okazało się, że ponownie część radnych nie wzięła w niej udziału, czym spowodowali nieprawomocność Sesji. Nieobecnymi radnymi na tej sesji byli:
Rybakowski Mieczysław,
Roszak Marian,
Rolińska Cecylia,
Stranc Marek,
Kopański Leszek,
Lemza Robert,
Hanasz Zbigniew,
Frankowski Jan / z powodu upadku i choroby /.
Burmistrz Wolina informuje równocześnie społeczeństwo naszej Gminy, że w pracach Związku Gmin R-XXI od około pół roku nie uczestniczył ani razu delegat naszej Rady Miejskiej / zaproponowany przez radnego Pana Konrada Jansona i wybrany przez Radę / do pracy w tym Związku - Pan Michał Ratajczyk z Przybiernowa.
Nie podjęcie uchwał, będących przedmiotem sesji nadzwyczajnej skutkować może:
1.brakiem możliwości wywozu śmieci z terenu naszej gminy od początku przyszłego roku
2.wykluczeniem naszej Gminy z przynależności do Związku i koniecznością zapłaty należnego z tego tytułu „odszkodowania” dla Związku,
3.uniemożliwieniem docelowego rozwiązania utylizacji śmieci z naszej gminy (wywozu do Słajsina koło Nowogardu i utylizacji )
4.wzrostem opłat ponoszonych przez wszystkich mieszkańców gminy od nowego roku nawet o ok. 300% z tytułu konieczności komercyjnego wywozu śmieci,
Informuję przy tym, że dieta radnego w naszej Gminie jest jedną z najwyższych w kraju i wynosi 1000 zł miesięcznie (włącznie z miesiącami wakacyjnymi), natomiast dieta Przewodniczącej Rady wynosi 1290 zł miesięcznie.
Mając na względzie społeczną wagę tego problemu oraz skutki finansowe dla każdego z mieszkańców naszej gminy nie podjęcia przedmiotowych uchwał, po raz trzeci wystąpiłem z wnioskiem do Rady Miejskiej o pilne zwołanie sesji.
Burmistrz Wolina
Eugeniusz Jasiewicz