ikamien.pl • Wtorek [24.05.2016, 11:48:07] • Wolin

21 maja 2016 roku w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie odbyła się siódma edycja Nocy Muzeów

21 maja 2016 roku w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie odbyła się siódma edycja Nocy Muzeów

fot. Organizator

Noc Muzeów to impreza o charakterze ogólnoeuropejskim, w której udział biorą wszystkie szanujące się instytucje kultury o charakterze muzealnym. Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się w Berlinie w 1997 roku. W roku 2001 przekształciło się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w którym aktualnie bierze udział około 180 miast Europy. Każdego roku ich liczba znacząco rośnie.

Głównym celem Nocy Muzeów, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkań dla muzeów i prezentowanych przez nie zabytków oraz zwiedzających gości. Noc Muzeów w Polsce zainaugurował Poznań w 2003 roku. Włączały się do niej sukcesywnie nie tylko muzea, ale i galerie sztuki, które przygotowują na ten czas specjalne wystawy i wydarzenia kulturalne, prezentowane w szczególnie ciekawy sposób, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

W tym roku Muzeum nasze przygotowało szczególnie bogaty i atrakcyjny program, łączący w sobie historię, sztukę, czy też praktyczny pokaz działania służb ratowniczych. Sponsorem całego przedsięwzięcia od kilku już lat był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ SYSTEM S.A.

21 maja 2016 roku w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie odbyła się siódma edycja Nocy Muzeów

fot. Organizator

Głównym punktem programu był „Powrót Światowida do Wolina”. Za tym intrygującym tytułem kryła się prezentacja, po raz pierwszy w Wolinie i w naszym Muzeum, oryginału legendarnego posążka Światowida, zwanego też Świętowitem lub Swętewitem, który wg wierzeń obdarzony był mocą magiczną, był bogiem wojny i światła, utożsamiany z ogólnosłowiańskim Perunem, bogiem burz i piorunów. Helmod w Kronice Słowian ukończonej w 1172 r. na temat bóstwa pisze: „Między różnokształtnymi zaś bogami słowiańskimi szczególnie jaśnieje Świętowit, bóg ziemi Rugian, jako szczególnie skuteczny w swych odpowiedziach. W porównaniu z nim innych jakby za pół-bogów uważają”. Saxo Gramatyk zaś, towarzyszący królowi Waldemarowi w zniszczeniu Arkony w 1168 r. tak opisał Świętowita: „… w świątyni mieściła się imponująca wielkością postać bożka, wywyższająca się swym wzrostem ponad wszelkie istoty ludzkie. Postać zadziwiała swymi czterema głowami i takąż ilością szyi. Dwie głowy skierowane były w kierunku piersi a dwie pozostałe spoglądały w kierunku pleców, przy czym, jedna z przednich i jedna z tylnych głów patrzyły w lewo, zaś kolejne dwie w prawo….”. Figurka Światowida znaleziona w Wolinie 30 sierpnia 1973 r. datowana jest na schyłek IX w. Tuż po odsłonięciu posążka niezwykle ciekawą prelekcję na jego temat wygłosił pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Oddział w Szczecinie, Pan Wojciech Filipowiak. Prezentacja wolińskiego Światowida możliwa była dzięki życzliwości Profesora Mariana Rębkowskiego, kierownika Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie, za co Muzeum nasze serdecznie dziękuje.

21 maja 2016 roku w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie odbyła się siódma edycja Nocy Muzeów

fot. Organizator

Drugim punktem programu było udostępnienie dla zwiedzających nowej wystawy - pracowni - poświęconej Eilhardowi Lubinusowi, twórcy największego dzieła kartograficznego początków XVII w. tj. Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego i wyspy Rugii. W sali tej zaprezentowaliśmy samą mapę Lubinusa oraz szereg innych map Księstwa Pomorskiego z XVII w. Można było podziwiać, wykonany przez pracownicę Muzeum, Panią Magdalenę Kucharczyk, herb Księstwa Pomorskiego w oknie Muzeum i zapoznać się z samym Gryfem. Odtworzono również główne narzędzia, z pomocą których Lubinus dokonywał pomiarów księstwa. Dla najbardziej zainteresowanych tą ekspozycją Muzeum przygotowało wydawnictwo pt. Mapa Lubinusa i jej znaczenie dla pamięci o Księstwie Pomorskim oraz Śladami Lubinusa Przewodnik Niezwykły.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/18171/