ikamien.pl • Piątek [11.03.2016, 21:14:37] • Wolin

Segregowanie odpadów się opłaci!!!

Segregowanie odpadów się opłaci!!!

fot. Organizator

Nie segregujesz odpadów? Szykuj się na ostre podwyżki. Stawki idą w górę.

W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku powstała konieczność dostosowania prawa polskiego do przepisów prawa unijnego, w tym również w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.

W/w przepisy nakazują m. in.
- osiągnięcie do 2020 r. recyklingu odpadów papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła z gospodarstw domowych na poziomie co najmniej 50% wagowo.

W chwili obecnej na terenie naszej gminy aż około 60% mieszkańców nie segreguje odpadów. Tylko 40% mieszkańców zadeklarowało zbiórkę odpadów w systemie selektywnym. Na gminy, które nie wywiązują się z obowiązku zbierania odpadów segregowanych na odpowiednim poziomie, zostaną nałożone kary finansowe. Powyższe zasady nakładają na wszystkich mieszkańców gmin, w tym naszej, obowiązek segregowania odpadów w znacznie większym zakresie niż to jest obecnie.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zwiększenia stopnia segregacji jest znacząco większe zróżnicowanie stawek płaconych przez mieszkańców za odpady niesegregowane w stosunku do odpadów segregowanych.

W oparciu o doświadczenia innych samorządów będą dostosowane również w naszej gminie znacznie zróżnicowane stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi tak, aby zmotywować mieszkańców do zwiększenia stopnia segregacji, co skutkować będzie większą czystością naszego otoczenia, a również szybszym dostosowaniem się gminy do obowiązujących norm krajowych i unijnych w tym zakresie.

Nie czekaj, bądź w grupie osób segregujących odpady i nie płać zwiększonych kosztów za brak segregacji.
Bardzo do tego zachęcamy.

Urząd Miejski w Wolinie
Referat Gospodarki Odpadami

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/17382/