Hiob, Jodocus, Judoc, Jobst: Przodkowie Steve Jobs'a, nie pochodzili z Ameryki, ale z Polski. Do dziś nie wiadomo co oznacza nazwa „Jobs”? W dalszej części artykułu autor Jürgen Udolph z Lipska napisał - Steve Jobs wraca: film Danny'ego Boyle'a „Steve Jobs”, który wszedł na ekrany niemieckich kin w czwartek, ukazuje szefa Grupy firmy Apple jako dynamicznego, samodzielnego promotora i głodnego sukcesu. Ale skąd pochodzi, co robi u nas?
Steve Jobs dorastał jako dziecko przysposobione przez Paula Reinholda Jobs’a (1922- 1993) oraz jego żonę pochodzącej z Armenii Clarę Jobs (1924 -1986) dlatego nosił nazwisko przybranego ojca.
Według tezy Jürgena Udolpha rodzina Jobst pochodzi z Kamienia Pomorskiego (Cammin in Pommern, heute Kamien Pomorski) o czym mogłyby świadczyć zapisy z 1650 roku. W XVIII wieku nastąpiła zmiana nazwiska Jobst (pracownik) na Jobs. Potem Jobs’towie zamieszkali w Szczepankach (Johann Friedrich Jobst urodzony około 1776 roku), następnie w Świeciu (Friedrich Jobs urodzony w 1839 roku). Z Europy do Ameryki jako pierwszy przybył Rudolph Carl Jobs, który urodził się w 1864 roku w Prusach Zachodnich, był to pradziadek Steva Jobs’a. Natomiast amerykańską linię genealogii Jobs’ów rozpoczął dziadek Stewa Edwin A. Jobs urodzonego w 1897 roku w Milwaukee.
Jürgen Udolph stara się dociec, skąd wzięła się nazwa rodziny „Jobs”. Czy pochodzi ona od niemieckiej nazwy - praca, czy opiera się na znanej nazwie ze Starego Testamentu „Hiob”, czy od imienia „Jodocus” - łacińskiej pisowni oryginalnej nazwy celtyckiej (Bretania) – mężczyzna czy nazwy „Judoc” lub „Judacos” od nauczyć się walczyć. Być może obie nazwy, pracy i walka zmieszano, co doprowadziło do formy „Jobst”. Dziś tego już nikt nie wyjaśni, bo i po co.
Nie ma jednak żadnej wątpliwości, że przodkowie Steve Jobs’a pochodzili z Prus Zachodnich, które w 1772 roku, po pierwszym rozbiorze Polski stały się pruskie.
mzk