ikamien.pl • Piątek [23.10.2015, 18:01:55] • Lubin

RDOŚ w Szczecinie nie widzi konieczności ingerencji w Lubińskie klify

RDOŚ w Szczecinie nie widzi konieczności ingerencji w Lubińskie klify

fot. Andrzej Ryfczyński

Temat wyniszczania klifów przez odchody kormoranów, już kilkukrotnie poruszaliśmy. W ostatnim temacie, pytaliśmy o to kto ocali malownicze klify... Okazuje się że połączenie kormoranów pod ochroną i klifów, to nie taka prosta sprawa. Pytanie odnośnie działań mających na celu ratowanie klifów w Lubinie, zadaliśmy między innymi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. W przysłanej odpowiedzi, możemy przeczytać że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie nie widzi konieczności ingerencji i zaburzania naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie.

Prośbę o odniesienie się do wypowiedzi naszego Czytelnika oraz zaistniałej sytuacji, skierowaliśmy do RDOŚ w Szczecinie. W odpowiedzi, Pani Karina Suchecka informuje iż:

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie przeanalizowała sprawę Klifów Lubińskich, w stosunku do których wg społeczeństwa kormorany są przyczyną zagrożenia. W opinii tutejszego organu opisywana sytuacja stanowi naturalne zjawisko zachodzące w tego typu ekosystemach. Osuwanie się klifów wskutek naturalnych procesów (działanie erozyjne wody, wiatru oraz działalność zwierząt) jest zjawiskiem towarzyszącym rozwojowi brzegów klifowych w całej Europie. Bytowanie natomiast na danym terenie kormoranów zawsze skutkuje występowaniem pewnej degradacji szaty roślinnej. Należy przy tym zaznaczyć, iż kormoran to gatunek objęty ochroną na podstawie przepisów prawa krajowego, jak i przepisów unijnych. Z konsultacji z Urzędem Morskim w Szczecinie wynika, iż w przedmiotowym przypadku nie występuje zagrożenie życia, czy bezpieczeństwa ludzi i ich mienia.

W związku z powyższym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie nie widzi konieczności ingerencji i zaburzania naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie.

W odniesieniu do samych kormoranów chcielibyśmy jednak podkreślić, iż jest to gatunek chroniony, ale nie zagrożony. W związku z tym, jeśli występowanie na danym terenie kormoranów lub ich działalność stanowi zagrożenie dla osób lub mienia, bądź uciążliwość związaną z zakłóceniem prowadzonej działalności, czy normalnego funkcjonowania istnieje możliwość zwrócenia się do regionalnego dyrektora ochrony środowiska o zezwolenie na odstępstwo od zakazów, jakie obowiązują w stosunku do gatunków objętych ochroną - w tym m.in. na płoszenie.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/16130/