ikamien.pl • Środa [30.09.2015, 20:08:19] • Kamień Pomorski
O kamieńskim browarnictwie słów kilka

Butelka z kamieńskiego browaru. Do dziś przy pracach ziemnych na terenie miasta można trafić na taki egzemplarz.( fot. Czytelnik
)
Browar w Kamieniu? Większość z nas kojarzy jedynie rozlewnie piwa przy ul. Długosza. Dziś znajduje się tam nowy budynek „Biedronki”. Ale historia browarnictwa w Kamieniu i tradycje z tym związane sięgają kilkuset lat.
Pierwotnie produkcją piwa i jego podawaniem (wyszynkiem) zajmowali się karczmarze. Duży targ miejski znajdował się w okolicach obecnej Szkoły Podstawowej nr 1. Na targu znajdowała się karczma, w której podawano piwo własnego wyrobu. Karczmę wspominają już dokumenty z XIII wieku. Stopniowo jednak produkcja piwa była coraz bardziej regulowana prawnie. W XV wieku w okresie gdy wzrastała rola cechów powstał także cech piwowarów. Prawo produkcji piwa posiadali już tylko członkowie tego cechu.

Zdjęcie 001 [rok 2009 wykopaliska z zewnątrz] ( fot. Czytelnik
)
W Kamieniu początkowo było ich 25. Prawnie uregulowano także cenę piwa. Zgodnie z decyzją księcia Bogusława XIV w 1624 roku ustalono cenę beczki piwa z Kamienia na 2 guldeny i 20 groszy. Co ciekawe było to najdroższe piwo w okolicy. W tym samym dokumencie cenę piwa z Gryfic ustalono na 1 gulden 24 grosze, z Trzebiatowa na 1 gulden 28 groszy a z Wolina na 2 guldeny i 12 groszy. Być może cena piwa związana była z jego wysoką jakością. Coś musiało być na rzeczy skoro w roku 1911 w Dziwnowie szklanka zimnego piwa kosztowała 0.15 Rm a za kamieńskiego Praeletenbraeu z browaru braci Voerkelius płacono 0.30 Rm czyli dwukrotnie więcej.

Zdjęcie [rok 2009 wykopaliska wnętrze tunelu]( fot. Czytelnik
)
Wspomniany wyżej Browar Voerkelius to praktycznie towar eksportowy i podstawa kamieńskiego browarnictwa. O ile początkowo w Kamieniu funkcjonowało 25 piwowarów o tyle na kartach historii miasta zapisały się praktycznie dwa browary. Browar Hermanna Breslicha czyli późniejszy Browar klasztorny (Klosterbrasuerei) i właśnie Browar Voerkelius.