ikamien.pl • Piątek [18.09.2015, 06:54:58] • Kamień Pomorski

Zapraszamy na zajęcia "Biegam Bo Lubię"

Zapraszamy na zajęcia "Biegam Bo Lubię"

fot. Organizator

W najbliższą sobotę w 12 lokalizacjach w Polsce wystartują sztafety do PKO Bieg Charytatywny. Drużyny pięcioosobowe będą starały się przebiec jak najdłuższy dystans, aby pomóc dzieciom. Walka o jak największą ilość okrążeń rozpocznie się dokładnie o 9:50. Dwadzieścia minut wcześniej rozpoczną się nasze cotygodniowe spotkania na pozostałych stadionach w całej Polsce. Co warto wiedzieć przed startem i w jaki sposób dokonywać zmian podczas zawodów oraz co czeka uczestników na pozostałych stadionach w najbliższy weekend, przeczytacie poniżej.

O intensywnościach i taktyce zmian mogliście przeczytać w poprzednich tekstach. W skrócie przypominamy, że najlepiej wymieniać pałeczkę między sobą po każdym okrążeniu, pozwoli Wam to zachować energię na kolejne zmiany i „wykręcić” lepszy rezultat. Bardzo ważnym elementem jest także dokonywanie zmian w specjalnej strefie. Umiejętne poruszanie się po niej, oraz jej opuszczanie jest kluczowe pod względem bezpieczeństwa. W każdej lokalizacji udział weźmie po 60 sztafet, pięcioosobowych co daje w sumie 300 uczestników na stadionie. Taka ilość skumulowana w jednym miejscu, w okolicy strefy zmian może zaburzyć i utrudnić przekazywanie pałeczki. Dlatego od samego początku musicie mieć ustaloną strategię biegu i dokładnie ustaloną kolejność zmian. Takie podejście zapobiegnie chaosowi, który może się wedrzeć w drużynę gdy będziecie starali się to zrobić w trakcie rywalizacji.
Kolejna sprawa to zasady jakie panują podczas biegania na bieżni o których należy pamiętać. Stosowanie się do nich ułatwi przebieg rywalizacji i pozwoli Wam skupić się na wysiłku i pokonywaniu dystansu, a nie na przepychaniu i uważaniu na innych uczestników.
Poniżej zbiór kilku zasad jakie panują na bieżni podczas biegu oraz w trakcie przekazywania pałeczki w strefie zmian:
1. Biegajcie przy wewnętrznej krawędzi pierwszego toru bieżni. Niestety nie wszyscy biegacze zdają sobie sprawę, że bieżnia ma długość 400 metrów tylko na pierwszym torze. Każdy kolejny jest o około 7 metrów dłuższy czyli ósmy tor ma około 450 metrów! Dlatego podczas biegu na bieżni starajcie się trzymać jak najbliżej wewnętrznej krawędzi pierwszego toru, nie ważne czy jesteś wolnym czy szybkim biegaczem! Takie zachowanie pozwoli nie nadkładać drogi i w krótszym czasie pokonać okrążenie.
2. Starajcie się biegać jeden za drugim. Bieg niczym peleton pozwala uniknąć podmuchów wiatru, ale także ułatwia wyprzedzanie.
3. Wyprzedzajcie wolnych biegaczy z prawej strony. Podejście do biegu wynikające z punktu pierwszego i drugiego sprawi, że większość będzie trzymała się wewnętrznych torów, głównie pierwszego. Takie zachowanie otwiera Wam możliwość do bez kolizyjnego wyprzedzania wolniejszych biegaczy po drugim torze.
4. Patrzcie w lusterko! Pamiętajcie podczas wyprzedzania, że ktoś może wyprzedzać właśnie Was! Wbiegnięcie komuś bardzo szybkiemu pod nogi może nabawić kontuzji zarówno ciebie jak i jego. Przed wykonaniem takiego manewru zerknijcie przez prawe ramię czy droga wolna.
5. Do strefy zmian wchodzi tylko osoba, która będzie odbierała pałeczkę od partnera/partnerki! Jest to newralgiczy punkt stadionu, gdzie zbyt duży tłok nie jest wskazany. Dlatego zachowajcie ostrożność i trzymajcie się tej zasady.
6. Kolejność osób ustawiających się do zmiany jest z góry ustalona! W biegu sztafetowym na 400 metrów, kolejność ustawianych zawodników od wewnętrznej krawędzi bieżni do jej zewnętrznej części, ustalana jest na zasadzie kolejności biegaczy jaka jest na dwusetnym metrze przed zmianą pałeczki jaka ma się dokonać. W naszym przypadku bieg będzie wolniejszy i na ostatnich 200 metrach wiele się może zmienić. Dlatego można umownie przyjąć, że kolejność ustalamy na ostatnich 100 metrach.
7. Do zmiany ustawiajcie się obok siebie na całej szerokości bieżni. Stojąc w jednej linii na bieżni nie będziecie na siebie wpadać podczas zmian i każdy będzie miał trochę miejsca na dokonanie odbioru pałeczki.
8. Za kontrolę zmiany odpowiedzialny jest odbierający pałeczkę. Jest to taka niepisana zasada. Zawsze osoba, która kończy bieg jest zmęczona i ma ograniczoną percepcję, dlatego warto jest jej ułatwić zmianę i patrzeć co się z nią dzieje. W razie potrzeby odebrać pałeczkę, a nie czekać na przekazanie.
9. Nie uciekajcie podającemu! Nawiązując do poprzedniego punktu. Zmęczona osoba może nie być w stanie was dogonić! Dlatego zmiany sprinterskie jakie widzieliście w telewizji schowajcie głęboko w swoich głowach i zachowajcie zdrowy rozsądek. Zmiany mogą być w miejscu! Ewentualnie w bardzo wolnym truchcie!
10. Po przekazaniu pałeczki zachowaj ostrożność! Jest to bardzo ważny punkt. Często po zmianie zmęczony zawodnik nie kontroluje co się dzieje i schodzi z bieżni nie zachowując podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajcie, że bieg trwa aż do jego zakończenia przez sędziów i w trakcie schodzenia możecie wpaść pod nogi innego biegacza i skutki mogą być opłakane patrz punkt 4. Po oddaniu pałeczki zatrzymajcie się w miejscu i popatrzcie delikatnie za siebie czy macie drogę wolną. Jeśli tak, schodzimy z bieżni, jeśli nie, stoimy w miejscu. Łatwiej omijać stojący obiekt niż poruszający się w niewiadomym kierunku.
Powyższe rady, mam nadzieję, ułatwią Wam odnaleźć się na bieżni i usprawnią bieg sztafetowy, który Was czeka. Pozwoli także osiągnąć lepsze rezultaty, a co za tym idzie zdobyć więcej obiadów dla potrzebujących dzieci!
Teraz czas na zapowiedź treningu jaki czeka uczestników zajęć BiegamBoLubię na pozostałych stadionach. Trening, który was czeka będzie specyficzny, bardzo motywujący i mobilizujący. Wszyscy na pewno będą spełnieni i zadowoleni :) Dobra wystarczy tych mglistych sloganów! Waszym zadaniem będzie stworzenie pięcioosobowych teamów z uczestników, którzy przybędą na sobotnie zajęcia i wykonanie godzinnej sztafety! Tak właśnie chcemy zachęcić Was do symultanicznego uczestniczenia w tym wydarzeniu jakie odbywać się będzie na 12 stadionach. Biegi sztafetowe to fajna zabawa oraz znakomity trening! Jeśli nie uda Wam się stworzyć takich zespołów, bo na przykład przyjdzie ilość osób niepodzielna przez pięć, to śmiało drużyna może liczyć 6 lub 4 osoby! Chodzi o fajną zabawę i dobry trening! Przyłączcie się do osób walczących w oficjalnych zawodach i wesprzyjcie je poprzez ten trening! Możemy stworzyć nieoficjalną rywalizację na ilość okrążeni! 12 miast w których odbywają się oficjalne sztafety kontra reszta miejscowości BbL! Współzawodnictwo może być całkiem wyrównane, pomimo że liczba miast jest nieporównywalna, ale ilość sztafet stworzonych i zgłoszonych może przybrać podobną ilość. Oczywiście zachęcamy osoby, którym nie udało się z różnych przyczyn zgłosić do PKO Bieg Charytatywny do przybycia na stadion i kibicowania! Taka forma uczestnictwa także pomaga! Do zobaczenia!  
Autor: Krzysztof Janik - trener BiegamBoLubię Kraków

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/15799/