ikamien.pl • Wtorek [15.09.2015, 20:49:10] • Dziwnów

Wystawa plastyczna z kolekcji "Batik" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dziwnowie

Wystawa plastyczna z kolekcji "Batik" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dziwnowie

fot. Organizator

BATIK – indonezyjskie słowo oznacza zarówno technikę barwienia z zastosowaniem masy z płynnego wosku, jak również tkaninę wykonaną tym sposobem. Płynny wosk, którym rysowane są wzory, po zakrzepnięciu tworzy szczelną warstwę ochronną (tak zwany rezerważ), która powstrzymuje barwnik przed przedostaniem się w odsłonięte miejsca. Po zakończeniu barwienia skorupa wosku jest usuwana, odsłaniając jasne wzory na zabarwionym tle, a tam, gdzie nastąpiły jej mimowolne pęknięcia, pojawia się delikatna sieć kolorowych żyłek przypominających pajęczynkę lub żyłkowania marmuru. Gdy techniką batiku wykonane są tkaniny wielobarwne, czynność nakładania wosku i barwienia powtarzana jest kilkakrotnie, zależnie od liczby barw. Oczywiście za każdym razem zgodnie z zaprojektowanym wzorem, wosk osłania inne fragmenty tkaniny. Ze względu na niepowtarzalność ręcznie wykonanego rysunku oraz przypadkowe pęknięcia skorupki wosku, każda z tkanin zyskuje indywidualny, unikatowy charakter: dwie tkaniny techniką batiku i zdobione tymi samymi motywami mogą być do siebie podobne, ale nigdy nie są identyczne.

Batikowanie tkanin znane jest w kilku częściach świata, ale największy rozkwit tej techniki nastąpił na indonezyjskiej wyspie Jawie, na której batik zyskał rangę głównej dziedziny sztuk plastycznych. Stąd właśnie pochodzą najbardziej złożone i najpiękniejsze przykłady jego zastosowań.

Wystawa plastyczna z kolekcji "Batik" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dziwnowie

fot. Organizator

Na przełomie XIX i XX wieku jawajskie tkaniny zainteresowały artystów europejskich, w tym również polskich. Zdecydowało to o wprowadzeniu techniki batiku do sztuki Europy. W tradycji europejskiej barwienie rezerważowe jest rzadko stosowaną techniką i pojawie się tylko sporadycznie w tkaninach ludowych. Inaczej jest w krajach Azji i Afryki, gdzie od kilku tysięcy lat powstawały najróżniejsze jej odmiany i warianty.

Batik polski stał się autonomiczną dziedziną twórczości artystycznej, która znacznie bardziej związana jest z nurtem współczesnej sztuki europejskiej niż z dawną Jawą, kolebką tej techniki. Są to dwa odmienne światy, i chociaż łączy je wosk, to w każdym z nich wyraża on inne treści i służy odmiennym celom.

Współczesne zastosowania tej techniki wykorzystują różnorodne możliwości ekspresji artystycznej jakie pomijane były w tradycyjnej tkaninie jawajskiej. Należy do nich celowe łamanie wosku, wywoływanie przypadkowych efektów lub też wykorzystywanie swoistego zjawiska transparentności tkaniny przez tę metodę barwienia.

Pomimo wprowadzenia różnorodnych innowacji technicznych batik pozostaje nadal sztuką pracochłonną, wymagającą wiedzy technicznej i dobrego przygotowania w zakresie technologii barwienia.
BATIK

Zestaw prac wykonanych w rzadko stosowanej technice malarskiej. Kolekcja urzeka transparentnie nałożonymi na siebie kolorami, a niteczki spękań jakie powstały na tkaninie w wyniku zabiegów z woskiem, dodają zestawowi wyjątkowej lekkości. Autorami prac są dzieci i młodzież w wieku od 8 do 16 lat z Polski, Rosji, Czech i Słowacji. Temat: rośliny, pejzaż, owady, portret, scena rodzajowa.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/15764/