ikamien.pl • Niedziela [09.08.2015, 11:29:59] • Kamień Pomorski

Nie można zmieniać herbu tylko dlatego, bo komuś w Warszawie się nie podoba

Nie można zmieniać herbu tylko dlatego, bo komuś w Warszawie się nie podoba

fot. ikamien.pl

Nigdy nie wziąłem pieniędzy za projekt herbu Kamienia Pomorskiego, bo nigdy nie projektowałem herbu dla tego miasta – mówi Marian Klasik poproszony o wyjaśnienie niejasności związanej z herbem miasta.

Redakcja: Jak to naprawdę było z tym herbem Kamienia Pomorskiego?

Marian Klasik: Sprawę tę przedstawiłem na sesji Rady Miasta Kamień Pomorski, a wcześniej w piśmie do przewodniczącego rady p. Jacka Golusdy w 19 grudnia 2014 roku.

Po co zmieniano herb?

Nigdy nie było konieczności zmiany herbu Kamienia Pomorskiego. Chodziło tylko o dostosowanie tarczy herbowej do obecnych wymogów. Sprawę tę szeroko omawia p. Robert Seweryn w artykule „Herb gminy w orzecznictwie” (Wspólnota nr 1 z 5 stycznia 2013 r.) Sprawa polega na tym, że zgodnie z nowymi przepisami do używania herbu potrzebna jest opinia Komisji Heraldycznej. Nie dotyczy to herbów, które przed wejściem w życie nowych przepisów wprowadziły herb do statutu miasta. W Kamieniu Pomorskim ktoś tej sprawy nie dopilnował . Nie umieścił wizerunku herbu jako załącznika do projektu statutu przy kolejnej zmianie w statucie miasta i zgodnie z ustawą o odznakach i mundurach miasto utraciło prawo używania herbu. Należało więc od nowa przeprowadzić procedurę jego przywracania, łącznie z opinią Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Cyfryzacji.

Jaki był pana udział w zmianach dotychczasowego herbu?

Zgodnie z umową, miałem wykonać herb w wersji elektronicznej i dokonać aktualizacji herbu miasta. Ta aktualizacja polegała na zamianie dotychczasowej tarczy francuskiej średniowiecznej na tarczę hiszpańską, a koloru brązowego na czarny. Było to zgodne z wymogami Komisji Heraldycznej wyrażonej w piśmie skierowanym do mnie. Komisja zaznaczyła: „Zarówno koncepcje herbów, jak i pozostałych pochodnych znaków są dziełem władz samorządowych”. W międzyczasie zmienił się skład Komisji Heraldycznej przy MSWiC. Nowa komisja przy ocenie wniosku stwierdziła że: „Jan Chrzciciel w ikonografii występuje najczęściej w skórze, a nie tunice...” czyli zanegowała stanowisko poprzedniej komisji i uświęcony wieloletnią tradycją herb Kamienia Pomorskiego odrzuciła.

Co należy teraz zrobić? Jest jakieś dobre wyjście z tej sytuacji?

Ja swoje zadanie wykonałem. Kolejny ruch muszą uczynić władze.

Jaki?

Przekonać ministra Michała Boniego, że herb Kamienia Pomorskiego liczy ponad 800 lat i nie można go zmieniać tylko dlatego, bo komuś w Warszawie się nie podoba. Jest i drugie rozwiązanie.. Można rozpisać konkurs na wykonanie nowego herbu Kamienia Pomorskiego. Moim zdaniem, byłoby to jednak rozwiązanie najgorsze z możliwych. Coś jednak trzeba zrobić. Zaznaczam, że władze Kamienia Pomorskiego używając oficjalnie dotychczasowego herbu, bez akceptacji Komisji Heraldycznej narażają się na odpowiedzialność karną ustawy z 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach .


Redakcja ikamien

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/15399/