W SEZONIE LETNIM KRADZIEŻE ZMORĄ POLICJI
- Jeżeli chodzi o dynamikę przestępstw, jest ona nieznacznie ujemna w stosunku do roku ubiegłego; do lat poprzednich. Odnotowaliśmy mniej zdarzeń kryminalnych. Zmienił się także charakter przestępstw. Obecnie odnotowujemy np. więcej kradzieży niż włamań i mamy problem z wykrywalnością tych kradzież. Lepiej jest z wykrywaniem sprawców włamań. Do kradzieży często dochodzi na terenach zamkniętych, na ośrodkach, do których policjanci nie mają dostępu. Nie mają one często ochrony czy monitoringu. Nie ma tam naszych patroli. Nowym zjawiskiem są kradzieże paliw na stacjach. Odnotowaliśmy wiele takich przypadków. Nasze patrole zarówno piesze jak i zmotoryzowane podejmują w ciągu doby 30-40 interwencji, a w weekendy znacznie więcej. Część z nich to awantury domowe, hałasy czy głośna muzyka. Jednak i w takich sytuacja podejmujemy interwencje. Wolimy zapobiegać, niż potem rozwiązywać problemy. Prowadzić nieraz skomplikowane dochodzenia. A zauważmy, że w samych Międzyzdrojach według danych GUS w sezonie przebywa milion gości, a miasto zamieszkuje tylko 5,5 tysiąca stałych mieszkańców.
UWAGA NA KUBKARZY
Panie komendancie, a co z kradzieżami samochodów, handlem narkotykami: - Do tej pory skradziono 16 samochodów. Przypomnijmy, że np. w 2001 roku w tym samym czasie było to 150 skradzionych aut. Jeśli natomiast chodzi o przestępczość narkotykową to jednostka nasz ma dosyć duże sukcesy w ujawnianiu handlu narkotykami czy dopalaczami. Wykryliśmy kilka poważnych przestępstw, w tym wspólnie z Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej zlikwidowaliśmy w Międzyzdrojach wytwórnię marihuany, była to cała linia produkcyjna. Zabezpieczono kilka kilogramów marihuany. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane. W dalszym ciągu w Międzyzdrojach pokazują się tak zwani „Kubarze”. Mamy większość osób parających się tym procederem zidentyfikowanych, jednak w przypadku ich zatrzymania trudno jest udowodnić fałszerstwo czy wyłudzenie, bo w końcu grający robi to na własne ryzyko. Najczęściej kończy się konfiskatą pieniędzy. Wielu kłopotów przysparzają nam zmotoryzowani. W ostatnim czasie odnotowaliśmy trzy wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Zginęło dwóch motocyklistów i dwóch bardzo młodych pasażerów w rozbitym samochodzie.
PREWENCJA I MONITORING
- Nasza jednostka, łącznie z gminami posiada 102 etaty w tym m.in. 20 policjantów interwencyjno-patrolowych, 13 dzielnicowych, 13 funkcjonariuszy ruchu drogowego oraz 10 dyżurnych i ich pomocników. Prewencyjnie zabezpieczamy powiat, szczególnie w sezonie wczasowo-turystycznym przy udziale oddziałów prewencji Komendy Wojewódzkiej. Jest to możliwe m.in. dzięki wsparciu finansowemu samorządów. Prowadzimy także adaptację zawodową nowych policjantów, są to pełnoprawni funkcjonariusze odbywający praktyki na naszym terenie. Wielką pomocą w naszej pracy jest monitoring. Pozwala on zidentyfikować sprawców wielu wykroczeń czy przestępstw. Z kamerami jest tak, jak z fotoradarami, powinny być montowane tam, gdzie dochodzi do zdarzeń, w tym wypadków drogowych, a kamery np. na wylotach miast czy w miejscach gdzie dochodzi do zdarzeń, grupuje się młodzież czy w miejscach niebezpiecznych. Pracujemy nad wdrożeniem monitoringu powiatowego, stworzenie jednego lub kilku centrów monitoringu. Nam nie chodzi o kontrolowanie tego, co się dzieje bo nie ma takiej możliwości, lecz o dostęp do zapisów w razie jakiegoś zdarzenia. W Golczewie działa monitoring i dzięki niemu udało się kilku sprawców wykryć – kontynuuje mł. insp. Krzysztof Kronenberg.
KAMIEŃSKIE ARCHIWUM X
- My pracujemy nad różnymi sprawami, także ciężkimi gatunkowo, nie wszystkie udaje się nam wykryć. Czasem ktoś otrzymuje postanowienie o umorzeniu postępowania. Jednak my nad tymi sprawami ciężkimi gatunkowo pracujemy nadal. Badamy sprawy nawet z przed kilku czy kilkunastu lat, które już są w archiwum, nie są wykryte, a są poważnego gatunku. Czasem po latach udaje nam się ustalić sprawcę podczas prowadzonego postępowania w innej sprawie – mówi na zakończenie rozmowy mł. insp. Krzysztof Kronenberg I zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Kamieniu Pomorskim.
mzk