ikamien.pl • Niedziela [27.09.2015, 18:32:17] • Kamień Pomorski
Pierwsza po 1936 roku renowacja wieży katedry kamieńskiej

fot. Sławomir Ryfczyński
- To dzięki poprzedniej Radzie Miejskiej oraz burmistrzom, którzy przyznali 30 tysięcy złotych na wykonanie dokumentacji renowacji wieży katedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim mogliśmy wystąpić do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dotację na pierwszy etap renowacji wieży, obejmujący jej część zachodnią – powiedział ks. Prałat Dariusz Żarkowski proboszcz parafii pod wezwaniem św. Ottona biskupa Bambergu.
Obecna wieża pochodzi z lat 1934/1936 roku i od tej pory nie była remontowana, oprócz pokrywania ubytków czterospadowego dachu blachą miedzianą. Jakie były powody przebudowy dotychczasowej wieży, wyższej o 1/3 od obecnej, nie wiadomo. Mówi się, że jednym z powodów miało być bezpieczeństwo pilotów z powstałego w tym czasie lotniska morskiego w Dziwnowie, z akwenem startu i lądowania na Jeziorze Wrzosowskim, innym powodem to zagrożenie wieży zawaleniem. W dzisiejszej wieży widoczny jest wyraźnie kształt poprzedniej, pochodzącej wg. Gerharda Biastocha z 1847 roku.

fot. kam
- Zakres prac obejmuje: oczyszczenie murów z mikroorganizmów; usunięcie nietrwałych spoin; uzupełnienie brakujących i wcześniej usuniętych spoin; wmurowanie nowych cegieł i kształtek w miejsce zniszczonych, brakujących i a także uzupełnienie uszkodzeń po pociskach powstałych w czasie walk o zdobycie Kamienia Pomorskiego w marcu 1945 roku – mówi ks. Dariusz Żarkowski i dodaje – na wniosek konserwatora zabytków, pozostanie jeden fragment uszkodzonego pociskiem fragmentu muru.
240 tysięcy złotych parafia otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego natomiast około 90 tysięcy to środki własne kościoła. Impregnowanie cegły wieży katedralnej będzie ostatnim elementem prac na ścianie zachodniej, które ukończone zostaną w miesiącu październiku bieżącego roku.
Zwieńczeniem tych prac będzie zamontowanie nowego zegara oraz dwóch uszkodzonych okien witrażowych. Koszt tego przedsięwzięcia pokryje parafia oraz darczyńcy.
Warto przypomnieć, że obecna wieża jest czwartą wieżą wieńczącą katedrę kamieńską. Ks. infułat Roman Kostynowicz w swej pracy pt: Kościoły Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej napisał: „Obecna neogotycka wieża jest 4. po romantycznej z 1850 roku i barokowej z XVII wieku oraz gotyckiej”. Barokowa wieża przedstawiona została m.in. na panoramie Kamienia na Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego Eilharda Lubinusa z 1618 roku oraz na rysunkach panoramy Kamienia z lat 1687-1688 Johannesa Ruge.
Wykonawcą prac renowacyjno-konserwatorskich jest firma Konserwacja Obiektów Zabytkowych Expres-Bud z Przybiernowa oraz Przedsiębiorstwo Usługowe Produkcyjno-Handlowe „Harnaś” z Kołczewa.
mzk