ikamien.pl • Sobota [27.06.2015, 09:35:51] • Kamień Pomorski
Bulla ,,Episcoporum Poloniae coetus” papieża Paweł VI

fot. archiwum autora
28 czerwca 1972 roku papież Paweł VI wydał bullę „Episcoporum Poloniae coitus”. Bulla ta był aktem urodzenia szczecińsko-kamieńskiej diecezji. Był to trzeci akt urodzenia biskupstwa kamieńskiego, tym razem jako diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Pierwszym aktem urodzenia była bulla papieża Innocentego II z 1140 roku ustanawiająca biskupstwo pomorskie z siedzibą w Wolinie. Drugim aktem urodzenia była bulla protekcyjna Klemensa III z dnia 25 lutego 1188 roku, potwierdzająca przeniesienie w 1175 roku biskupstwa do Kamienia. Papież potwierdza odrębność biskupstwa pomorskiego, zmieniając jednocześnie jego nazwę z biskupstwa pomorskiego na biskupstwo kamieńskie. Zostaje ono bezpośrednio podporządkowane papieżowi i uniezależnia je od Magdeburga i Gniezna.
Właśnie tego dnia, 28 czerwca 1972 roku wydanie przez papieża Pawła VI bulli papieskiej ,,Episcoporum Poloniae coetus” oznaczało normalizację stosunków prawnych Stolicy Apostolskiej i Polskiej Rzeczpospolitej Polskiej oraz koniec stanu tymczasowości kościelnego podziału administracyjnego na objętych w 1945 roku ziemiach poniemieckich. Na Ziemiach Odzyskanych.

fot. archiwum autora
W wyniku uznania przez Republikę Federalną Niemiec zachodniej granicy Niemiec na Odrze i Nysie w grudniu 1970 roku oraz rozmów z władzami Polskiej Rzeczpospolitej Polskiej papież Paweł VI cofnął uznanie dla Kazimierza Papée, jako ambasadora rządu emigracyjnego i erygował pięć nowych diecezji, gdzie od 1945 roku działały administracje apostolskie.
Oprócz reaktywowania metropolii i archidiecezji wrocławskiej powstały diecezje: gorzowska, szczecińsko-kamieńska, koszalińsko-kołobrzeska, opolska i warmińska. Diecezja gdańska, podległa dotąd Stolicy Apostolskiej, została włączona do diecezji gnieźnieńskiej Papież Paweł VI bullą ,,Episcoporum Poloniae coetus” 28 czerwca 1972 roku wydzielił z ordynariatu gorzowskiego diecezję szczecińsko-kamieńską, mianując jednocześnie ks. biskupa Jerzego Strobę na jej pierwszego biskupa rezydencjalnego. Ingres do odbudowywanej katedry pw. św. Jakuba Apostoła odbył 8 października 1972 roku.

fot. archiwum autora
Warto przypomnieć, że ks. biskup Jerzy Stroba nominację metropolitalną na arcybiskupa metropolitę poznańskiego uzyskał jako jedyny polski biskup od papieża Jana Pawła I.
25 marca 1992 roku diecezja szczecińsko-kamieńska została podniesiona bullą papieską Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” do rangi archidiecezji z diecezjami: koszalińsko-kołobrzeską oraz zielonogórsko-gorzowską jako sufraganiami. Pierwszym arcybiskupem metropolitą zastał ks. Marian Przykucki.
Już papież Innocenty IV w 1247 roku nosił się z zamiarem podniesienia Kamienia do rangi arcybiskupstwa z biskupstwami w Ratzeburgu i Schwerinie. Książę pomorski Otton I sto lat później rozważał metropolią uczynić Szczecin. Stało się zatem to co już zamiarowano uczynić znacznie wcześniej.
Marian Klasik