ikamien.pl • Środa [27.05.2015, 06:58:28] • Kamień Pomorski

31 maja Światowy Dzień bez Papierosa

31 maja Światowy Dzień bez Papierosa

fot. Organizator

Światowy Dzień Bez Papierosa obchodzony jest w dniu 31 maja. Po raz pierwszy został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia WHO w 1987 roku, aby zwrócić uwagę na szkodliwość palenia tytoniu w wyniku, którego co roku umiera lub ciężko choruje 400.000 osób.

Tematem tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu jest: „Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi”
Głównymi celami Światowego Dnia bez Tytoniu w 2015 roku są:
Podniesienie świadomości dotyczącej szkodliwego wpływu nielegalnego obrotu tytoniem na zdrowie publiczne, ze względu na zwiększającą się dostępność i niskie ceny produktów z przemytu, zagrożona jest szczególnie młodzież oraz grupy ludzi o niskich dochodach;
Pokazanie jak polityki zdrowotne dotyczące profilaktyki palenia tytoniu, takie jak wzrost podatków i cen, zastosowanie ostrzeżeń obrazkowych i innych środków, są determinowane przez nielegalny handel wyrobami tytoniowymi;
Podkreślenie, jaki, źródłem wzbogacania się grup przestępczych jak nielegalny handel tytoniem;
Promowanie ratyfikacji przystąpienia i korzystania z Protokołu dotyczącego nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi przez wszystkich członków WHO FCTC, a także jego wcześniejsze wprowadzenie poprzez aktywne zaangażowanie wszystkich stron.
Wg danych szacunkowych wynika, iż w Europie nielegalny rynek wyrobami tytoniowymi sięga 6-10%. Ograniczenie dostępności papierosów pochodzących z nielegalnych źródeł ma ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego. Wyeliminowanie lub ograniczenie nielegalnego handlu będzie powodowało zmniejszenie liczby osób palących papierosy i tym samym zmniejszy się liczbę zachorowań na choroby odtytoniowe oraz ograniczy liczbę zgonów.
W Polsce istnieje również problem handlu z nielegalnych źródeł. Przeprowadzone badania przez GATS w latach 2009-2010 wykazały, iż 8,5% osób palących codziennie, pali papierosy pochodzące z nielegalnego źródła. Liczba ta jest zróżnicowana w zależności od badanego regionu kraju. W części wschodniej kraju liczba ta jest najwyższa i osiąga poziom 15,5%, północna 13,0%. Papierosy z przemytu palą częściej osoby z podstawowym wykształceniem (17,2%), a wyższym zdecydowanie rzadziej (2,2%).
Z przeprowadzonych badań wynika, że:
w Polsce palaczami tytoniu powyżej 16 raku życia jest 47% mężczyzn i 23% kobiet;
około 10 mln Polaków pali regularnie 15-20 sztuk papierosów dziennie, prawie 5 mln tych osób pali dłużej niż 20 lat.
współczynnik umieralności na raka płuca na 100 tys./rok zwiększa się w zależności od wypalanych papierosów:
- osoby niepalące - 17
- byli palacze - 68
- palący - 249 (1-14 szt – 131, 15-24 szt. – 233), powyżej 25 szt. – 417)
Pamiętaj: NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO RZUCIĆ PALENIE!

Informację sporządzono w PSSE w Kamieniu Pomorskim – Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/14653/