Kamieński Dom Kultury • Czwartek [20.05.2010, 19:38:11] • Europa
Polsko-niemiecka wymiana młodzieży Wittenberga 2010

fot. Kamieński Dom Kultury
Dzięki dofinansowaniu z fundacji POLSKO-NIEMIECKIEJ WYMIANY MŁODZIEŻY, której najważniejszym zadaniem jest ułatwianie nawiązania kontaktów między młodzieżą polską i niemiecką, Kamieński Dom Kultury mógł kontynuować rozpoczęty rok temu projekt.
W tym roku nasza młodzież wyjechała na pięć dni do Wittenbergii aby tam spróbować swoich sił w "Smoczej łodzi" na rzece Łabie. Na miejscu zostaliśmy zakwaterowani w Ruder Clubie (Klub wioślarski), z okien którego rozciągał się widok na piękną ale też niebezpieczną Łabę.
Poznaliśmy uczestników ze strony niemieckiej. Po kilku zabawach integracyjnych, rozgościliśmy się w naszych pokojach. Niestety przez tydzień pogoda płatała nam figle. Jednak nie daliśmy się jej i nie siedzieliśmy cały czas w ośrodku.

fot. Kamieński Dom Kultury
Zwiedziliśmy całą Wittenbergę, która jest bardzo pięknym miastem, byliśmy między innymi w domu wielkiego reformatora Marcina Lutra a także w dom jego przyjaciela Jana Bugenhagena. Zobaczyliśmy na własne oczy 95 tez Lutra, które znajdują się na drzwiach kościoła Schlosskirche .
Najbardziej jednak podobało się nam niezwykłe Gimnazjum zbudowane przez oryginalnego Friedensreicha Hundertwassera. Jego styl charakteryzuje unikanie regularności, symetrii i linii prostych oraz kątów, kolorowe kolumny, różnej wielkości i kształtu okna.

fot. Kamieński Dom Kultury
Ciekawym doświadczeniem była wizyta w małej miejscowości Globig gdzie mogliśmy zobaczyć jak przędzie się wełnę oraz zrobić sobie z filcu bransoletki , kolczyki i breloczki.
Po południu wszyscy nieustraszeni zakładali kamizelki, brali wiosła w garść i nie zważając na brzydką pogodę czy silny prąd rzeki płynęli nawet po 12 km "Smoczą łodzią", a naprawdę nie było to łatwe zadanie. Wszyscy musieli ze sobą współpracować i wiosłować w rytmie, gdyż w innym razie mogło to się skończyć nieprzyjemną, zimną kąpielą.
W czasie naszej podróży łodzią mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki oraz zobaczyć z bliska żeremie bobrów i ich lokatorów.