Budową i eksploatacją terminalu gazu skroplonego zajmuje się spółka Polskie LNG. Gazoport ma być gotowy do 2014 roku. Aby połączyć terminal LNG z resztą kraju konieczne jest wybudowanie systemu przesyłowego w głąb Polski. Według naszych informacji rura będzie miała przekrój 1000 mm, a gaz w niej płynący ciśnienie ok. 10 MPa. Planiści woleli poprowadzić rurę z gazem przez park narodowy niż zdecydować się na bardziej kosztowną opcję zatopienia gazociągu na dnie Zalewu Szczecińskiego.
- Gazociąg będzie przebiegał wzdłuż torów kolejowych i drogi S3 – ujawnił koncepcję projektu Tomasz Cykalewicz. - Następnie zostanie poprowadzony przez Woliński Park Narodowy – dodał.
Projektant twierdzi, że na terenie WPN istnieje już jeden przygotowany korytarz techniczny, dlatego nie przewiduje się masowej wycinki drzew. Należy jednak liczyć się z dużą uciążliwością ciężkiego sprzętu, który będzie musiał wjechać do parku i prowadzić prace przy instalacji rury z gazem. Pas montażowy ma mieć szerokość 18 metrów.
- Rzeczywiście taki korytarz istnieje od wczesnych lat 90 na południu wyspy – przyznaje Ireneusz Lewicki, dyrektor WPN. - Jednak będziemy stawiać ograniczenia, tak aby instalacja była jak najmniej kolizyjna z przyrodą – zaznacza.
Projektant zapewnił, że w miejscach, gdzie znajdują się szczególnie wartościowe siedliska zaprojektowano przewierty.
- Ot polityka parku! Przeszkadza im wędkarz, który cichutko sobie siedzi w krzakach i łowi rybkę, a nie przeszkadzają olbrzymie maszyny i dziesiątki robotników, którzy przez środek parku puszczą olbrzymią rurę - gdzie tu logika?- mówi jeden z mieszkańców kiwając głową z niedowierzaniem.