Wzajemne kontakty mieszkańców Skandynawii ze Słowiańszczyzną Nadbałtycką w okresie wczesnego średniowiecza były żywe i ważne dla gospodarczego, kulturowego i politycznego rozwoju obu regionów. Kwestie te od dawna interesują badaczy różnych specjalności po obu stronach Bałtyku. Niemniej wydaje się, że istnieje wciąż pole do dyskusji, które wiąże się z badaniami nad literackim i legendarnym wymiarem owych relacji. Spisana w XIII wieku w Skandynawii Saga o Jomswikingach prowokuje do pytań odnoszących się do wizerunku Słowian w średniowiecznej tradycji skandynawskiej, recepcji wydarzeń politycznych, głównych postaci oraz wzajemnych powiązań, przede wszystkim na poziomie elit w średniowiecznym piśmiennictwie po obu stronach Bałtyku. Konferencja miała na celu próbę konfrontacji naszej wiedzy na temat wydarzeń na słowiańsko-skandynawskim styku z kreowaną w średniowieczu na ich podstawie legendą.
Uczestnikami konferencji byli naukowcy z Polski, Wielkiej Brytanii, Islandii, Finlandii i Niemiec. Obradom przewodniczył dr Jakub Morawiec, pracownik Zakładu Historii Średniowiecznej Instytutu Historii, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W trakcie pobytu goście konferencji zapoznali się również z pracami wykopaliskowymi prowadzonymi aktualnie w Kamieniu Pomorskim oraz zwiedzili katedrę kamieńską. Gospodarzem dnia w Kamieniu Pomorskim był dyrektor Muzeum Ziemi Kamieńskiej Pan Grzegorz Kurka.
23 kwietnia 2015 r. dr Jakub Morawiec wygłosił również prelekcję dla członków Wolińskiego Stowarzyszenia Historycznego i mieszkańców Wolina pt. „Wolin/Jomsborg – legendarny wymiar średniowiecznego emporium”.
Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie