Kamień Pomorski to miasto, które z pewnością zasługuje na to, żeby zatrzymać się w nim chociaż na „chwilę”, np. jadąc nad morze lub po prostu będąc na wczasach, nad pięknym Bałtykiem. Każdy kto ceni historię Polski, kto interesuje się spuścizną zamierzchłych czasów Pomorza Zachodniego, każdy kto chce spędzić niezapomniane chwile z daleka od zgiełku wielkiego miasta, powinien odwiedzić ten śliczny, malowniczy zakątek naszego kraju.
To co możemy zobaczyć w Kamieniu Pomorskim, to nie tylko spuścizna minionych wieków, ale także dowody na to, że miasto, mimo wielu trudności jednak rozwija się i z roku na rok zmienia swój wizerunek. W ciągu siedemdziesięciu lat, które minęły od 5 marca 1945r., kiedy to miasto, po II wojnie światowej, zrujnowane, ponownie znalazło się w granicach Polski, możemy dzisiaj cieszyć się miastem turystycznym, stawiającym na rozwój uzdrowiska, turystyki, rzemiosła oraz rybołówstwa.
Bardzo ciekawa jest historia tego małego, zabytkowego, malowniczego i coraz bardziej nowoczesnego miasteczka. A mianowicie już w IX wieku istniała na tym obszarze słowiańska osada plemienia Wolinian, która pełniła funkcję portowego grodu obronnego, strzegącego drogi wodnej prowadzącej do Morza Bałtyckiego. W roku 967 Mieszko I przyłączył do Polski całe państwo Wolinian, wraz z Kamieniem. Osada ta zyskała na znaczeniu w momencie, gdy stała się siedzibą-stolicą książąt zachodniopomorskich, m.in. Warcisława I.
Mieszkańcy osady oraz cały ówczesny dwór przyjęli chrzest w 1124 roku, z polecenia Bolesława Krzywoustego, natomiast 5 stycznia 1274 roku Kamień Pomorski otrzymał z rąk księcia Barnima I prawa miejskie. Kamień Pomorski, to miasto uzdrowiskowe i chociaż czasy dawnej świetności tegoż uzdrowiska dawno minęły, to pojawiła się szansa na jej powrót. Obecnie na terenie uzdrowiska widać prace remontowe, a w planie ma powstać nowy basen, który byłby dostępny dla mieszkańców Kamienia Pomorskiego, którzy obecnie muszą korzystać z tego typu rozrywki, w Dziwnówku lub Międzywodziu..
Niedawno powstała długo wyczekiwana przez mieszkańców ścieżka rowerowa łącząca Kamień Pomorski z Dziwnówkiem i Dziwnowem, co daje ogromne możliwości nie tylko kamienianom, ale także turystom, którzy zatrzymają się w oddalonym od Kamienia Dziwnówku lub Dziwnowie. Nie trzeba być wielkim sportowcem, żeby zdrowo, podziwiając przepiękne polskie widoki, pokonać trasę kilku zaledwie kilometrów (8 km od morza), nie stojąc w korkach i nie martwiąc się o parking. Jest tak pięknie, że podczas jazdy rowerem przychodzić na myśl mogą jedynie słowa naszego polskiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza:
„Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono.
Tymczasem przenoś moją duszę utęsknioną
Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych,
Szeroko nad błękitnym (…..) rozciągnionych;
Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem,
Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem;
Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała,
Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała,
A wszystko przepasane jakby wstęgą, miedzą
Zieloną, na niej z rzadka ciche grusze siedzą. „
/fragm.. z „Pana Tadeusza”A. Mickiewicza/
To co na co dzień może nie wzbudzać wielkiego entuzjazmu wśród mieszkańców Kamienia, czyli spokój, cisza, zaściankowość, niewątpliwie może być atutem dla tych wszystkich, którzy będą szczęśliwi spacerując nad Zalewem Kamieńskim, mogąc podziwiać stare mury obronne, z oddali godną zwiedzania Katedrę, w której znajdują się przepiękne organy z 1669 roku- ufundowane przez księcia pomorskiego Ernesta Bogusława de Croy. Ich doskonałe brzmienie sprawiło, że w Kamieniu Pomorskim corocznie organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, na którym można usłyszeć utwory J. S. Bacha, F. Schuberta i wielu innych wybitnych kompozytorów. W pobliżu zobaczyć można również XIV-wieczną Basztę, w której mieści się obecnie jedyne (po pożarze w Szklarskiej Porębie) Muzeum Kamieni. Można w nim podziwiać, min. setki ciekawych minerałów, skamieniałości, a także eksponaty pochodzące z kosmosu, olbrzymie geody ametystów, gniazdo jaj dinozaura kaczodziobego, fragmenty skamieniałych kości prehistorycznych zwierząt, w tym kompletny szkielet dinozaura Deinonychusa, a także meteoryt Gibeon. 23 czerwca 2006 roku w pomieszczeniu kapitularza katedry kamieńskiej otwarto Muzeum Historyczne Ziemi Kamieńskiej. Eksponaty, zgromadzone w muzeum, pochodzą ze zbiorów przedwojennych katedry. W większości są to eksponaty, pochodzące z przypadkowych odkryć dokonanych na terenie miasta lub w jego najbliższej okolicy. Oprócz stałych ekspozycji można podziwiać tam zmieniające się wystawy np. interesujących fotografii, , spotkać się z autorami tychże prac. Nie jest to miejsce, do którego wystarczy zawitać jednorazowo, gdyż Muzeum Historyczne Ziemi Kamieńskiej żyje wciąż nowymi odkryciami, pokazuje, że historia nigdy nie jest wystarczająco dogłębnie zbadana i wciąż zaskakuje nas czymś nowym.
Natomiast nad samym zalewem mieści się Marina. Ten Port Jachtowy jest przedsięwzięciem realizowanym w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Projekt szlaku obejmuje budowę infrastruktury sieci portów i przystani jachtowych, w otoczeniu Zalewu Szczecińskiego, w Szczecinie oraz na wybrzeżu Bałtyku. Trasa Szlaku leży na głównej drodze wodnej prowadzącej ze stolicy Niemiec – Berlina poprzez Bałtyk do Skandynawii. Bliska odległość do Morza Bałtyckiego oraz bardzo dobry dojazd czyni to miejsce łatwo dostępnym, a zatem atrakcyjnym. Sąsiedztwo akwenów wodnych to prawdziwy raj dla miłośników żagli i wioseł, windsurfingu, kitesurfingu oraz wędkowania. Doskonałe warunki Zalewu Kamieńskiego oraz stale rozbudowywana baza, sprawiają, że Kamień Pomorski to godny polecenia ośrodek żeglarstwa w Polsce, gdzie odbywają się ważne imprezy żeglarskie o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Dodatkowym atutem Mariny jest możliwość korzystania z kawiarenki, z widokiem na wodę, z pyszną kawą i ciastem. Po trudach zwiedzania - bezcenne.
Każdemu jego raj. Zatem Kamień Pomorski zaprasza tych wszystkich, którym odpowiada mikroklimat tego przepięknego, polskiego miasteczka. Połączenie monumentalnych zabytków z lekkością powiewu wiatru z nad zatoki. Czarowne, niezapomniane miejsce, w którym można nie tylko zaspokoić intelektualne potrzeby, tj. wzbogacanie swojej wiedzy o historię naszego kraju, ale także można uczestniczyć w interesujących wydarzeniach kulturalnych. Jak przystało na miejscowość nadmorską ważna jest także możliwość wypoczynku z uwzględnieniem aspektów stricte zdrowotnych. Z tych wszystkich powodów na pewno warto przyjechać właśnie do Kamienia Pomorskiego, jedynego takiego miasteczka na Pomorzu Zachodnim.
Renata Kronenberg/Kronia