Tymczasem raz jeszcze okazało się, że dla chcącego nic trudnego. Mimo przebywania p. Grażyny Och na zwolnieniu lekarskim w dniu 27 marca 2015 roku skutecznie wręczono jej wypowiedzenie stosunku pracy w trybie art. 52 Kodeksu Pracy.
W związku z tym, że w powszechnej świadomości funkcjonuje zasada, że pracownika nieobecnego w pracy z powodu choroby nie można zwolnić. Jednak zasada ta nie jest do końca prawdziwa. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownikowi nieobecnemu w pracy z powody choroby nie można jedynie wypowiedzieć umowy o pracę.
O wypowiedź w tej sprawie poprosiliśmy Waldemara Dubrawskiego wicestarostę kamieńskiego: - Rozwiązanie umowy o pracę z p. Grażyną Och dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Kamieniu Pomorskim nastąpiło w trybie art. 52 Kodeksu Pracy. Faktycznym powodem wypowiedzenia było niewykonanie przez p. Grażynę Och polecenia wydanego przez starostę przed pójściem przez nią na zwolnienie lekarskie. Z uwagi na to, że o nie wykonaniu polecenia starosta powziął w czasie przebywania p. Grażyny Och na zwolnieniu lekarskim, a zbliżał się 1 miesięczny okres uzasadniającej rozwiązanie umowy powzięto decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie natychmiastowym – powiedział Waldemar Dubrawski.
Czy niewykonanie polecenia służbowego było ciężkim naruszeniem przez dyrektora PUP podstawowych obowiązków pracowniczych i czy uzasadniało zastosowanie art. 52 kp przy rozwiązaniu umowy o pracę - z tego co nam wiadomo - wypowiedzieć będzie się musiał Sąd Pracy.
mzk