Postanowiliśmy sprawdzić rzecz na miejscu. Istotnie, na ulicy Gryfickiej, na drodze wojewódzkiej 107 w rowie odwadniającym chodnik, czy też ścieżkę rowerową tuż za znakiem ostrzegającym o zwężeniu jezdni leży zabity lis.
W związku z tym, że nie jest to pierwszy przypadek leżącego na drodze publicznej zabitego dzikiego czy domowego zwierzęcia i pozostawionego na jezdni czy pasie drogowym, postanowiliśmy wyjaśnić, jak postępować w takim przypadku.
Gdy padła zwierzyna znajduje się na drodze, obowiązek jej usunięcia spoczywa na zarządcy drogi. Można się tu powołać na art. 20 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych oraz art. 45 ust. 1 pkt prawa o ruchu drogowym, zabraniającym pozostawiania na drodze przedmiotów, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu ruchu.
Na przykład kierowca może samodzielnie usunąć z drogi zabite w wypadku zwierzę, a jeżeli nie będzie to możliwe, powinien powiadomić o tym fakcie odpowiednie służby podlegające pod zarządcę danej drogi (Główną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcę województwa, powiatu lub wójta, burmistrza, prezydenta miasta). Bowiem obowiązek utrzymania porządku i czystości na drodze należy do jej zarządcy. Tutaj konkretnym zarządcą drogi jest Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Podmiotem uprawnionym do wydania poleceń uprzątnięcia przeszkody utrudniającej ruch jest Policja, chociaż tutaj zabite zwierzę nie utrudnia ruchu, to może stać się powodem rozprzestrzeniania się chorób odzwierzęcych.
- Policja, jeśli zauważy zabite w wypadku zwierzę, szczególnie gdy zagraża to bezpieczeństwu innych użytkowników drogi, poleca zarządcy drogi usunięcie zabitej zwierzyny. Jeżeli użytkownicy drogi zauważą zabite w wypadku zwierzę leżące w mało widocznym miejscu np. rowie odwadniającym, o fakcie tym powinni powiadomić zarządcę drogi, straż miejską lub policję – powiedziała sierż. Marta Szołtun rzecznik komendanta kamieńskiej Policji.
mzk