Dane Urzędu Miasta z pewnością nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu. Według informacji międzyzdrojskiego magistratu, w gminie zarejestrowanych jest zaledwie 250 psów.
Jak informuje Katarzyna Kutereba-Gnitecka, zastępca burmistrza Międzyzdrojów, do 21 stycznia tego roku nie zarejestrowano żadnego psa. W roku 2014 roku zarejestrowano 12 psów, a rok wcześniej tylko 3.
W roku 2013 za posiadanie psa trzeba było zapłacić 10 złotych. Rok później - 20 złotych. Tyle samo- w tym roku.
Wpływy do budżetu z podatku za psa wyniosły w 2013 r. - 1835 zł. W ubiegłym roku było to 3 452,94 zł.
- Obowiązku rejestracji nie powtarza się co roku- informuje Teresa Wróbel z Urzędu Miasta w Międzyzdrojach. - Po śmierci psa lub zagubieniu, sprzedaniu, oddaniu itp., należy psa wyrejestrować.
Nie wszyscy za swojego pupila muszą płacić podatek.
- Zwolnieni z opłat są posiadacze psów, którzy mają powyżej 65 roku życia i samodzielnie prowadzą gospodarstwa domowe, gdy pies jest pomocą dla osób niepełnosprawnych oraz kiedy utrzymywany jest w celu pilnowania gospodarstwa rolnego - dodaje Teresa Wróbel.
Ci, którzy za swoje czworonogi odprowadzają do gminy podatek, mają prawo oczekiwać, że urzędnicy coś dla ich piesków zrobią.
- W kwietniu 2009 r. na terenie miasta zostało zamontowanych 10 dystrybutorów pn. „Stacja psi pakiet” , które na bieżąco uzupełniane są w worki na psie odchody – informuje Katarzyna Kutereba-Gnitecka.
Sprzątaniem i uzupełnianiem dystrybutorów zajmuje się ZOŚ w ramach utrzymania czystości i porządku na terenie miasta.