ikamien.pl • Poniedziałek [02.02.2015, 16:32:18] • Dziwnów

Dzieci z MBP Dziwnowa odwiedzają sąsiadów – Gminę Rewal

Dzieci z MBP Dziwnowa odwiedzają sąsiadów – Gminę Rewal

fot. Biblioteka w Dziwnowie

Rozpoczynamy spacerem na Latarnię Morska w Niechorzu. Jest po prostu piękna. Zaczęto budować ją w 1863 r., ukończono dopiero trzy lata później. Stanęła na wysokim, klifowym brzegu. Latarnia morska w Niechorzu jest skonstruowana z cegły. Jej podstawę tworzy czworokątny budynek z symetrycznymi, piętrowymi przybudówkami. Na nim znajduje się wieża najpierw o przekroju kwadratu, później ośmiokąta.

Wieża na narożnikach ma wypuszczone lizeny wykonane na przemian z cegły czerwonej i czarno-glazurowej. Płaszczyzny między lizenami wyłożone są jasnożółtą licówką. Wieża zakończona jest wystającym gzymsem, na którym usytuowano otaczający ją taras widokowy. Znajduje się on na wysokości 35,7 m (żeby się na niego dostać, trzeba wspiąć się aż po 208 schodach). Rozpościerają się z niego widoki na morze, jezioro Liwia Łuża (ptasi rezerwat) miejscowość Rewal i jej okolice. Ponad tarasem mieści się szklana laterna z urządzeniem optycznym, zwieńczona kopulastym, metalowym dachem. Żarówka w niej zamontowana ma moc 1000w, ale poprzez układ i soczewek i pryzmatów uzyskuje moc 20 000 wat.

Dzieci z MBP Dziwnowa odwiedzają sąsiadów – Gminę Rewal

fot. Biblioteka w Dziwnowie

Cała latarnia ma wysokość 45 m, zasięg jej światła wynosi 20 Mm czyli ok. 37 km. Przy wejściu do latarni znajduje się kilkudziesięcioletni ogród, w którym rosną potężne 2-metrowe żywopłoty i w jakim kryje się zejście stromymi 95 schodkami na betonowy wał ochronny (wzmacnia brzeg, na jakim usytuowana jest latarnia) oraz plażę.

Właśnie na wysokości latarni w Niechorzu, podobnie jak na wysokości tarasu widokowego w Rewalu, szczęściarze mają szansę dojrzeć hasającą w tych okolicach fokę Depkę. No my tego szczęścia tym razem nie mieliśmy – ale karmiliśmy mewy, oglądaliśmy kutry, stacjonujące na plaży i widzieliśmy betonowe podjazdy dla amfibii – które również służą jako takie mini spacerowe molo.

Dzieci z MBP Dziwnowa odwiedzają sąsiadów – Gminę Rewal

fot. Biblioteka w Dziwnowie

Z Niechorza udaliśmy się do Rewala, gdzie spacerowaliśmy po Centrum. Widzieliśmy co prawda z zewnątrz kościół Najświętszego Zbawiciela wybudowany został w latach 1976-78 na miejscu dawnej kaplicy, która pierwotnie była zwykłą szopą rybacką. Obrys kościoła zaprojektowanego przez Zbigniewa Abrahamowicza nawiązuje do kształtu ludzkiego serca, jak poinformowała nas nasza przewodnik – pani dyrektor MBP. Potem udaliśmy się do najnowszej części Rewala, na piękny Taras Widokowy z drewnianymi dekoracyjnymi szkieletami dwóch wielorybów – gdzie Dzieciaki sobie poszalały na wielorybach, oraz staraliśmy się policzyć „kłódki zakochanych” przypięte do balustrad tarasu, ale jest ich tyle, ze nie sposób je policzyć.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/13494/