W trakcie spotkania podsumowującego 18 miesięczny okres inwestycyjny, omówiono zakres prac i robót geologicznych wykonanych w ramach tego zadania tj. m.in. wiercenie studni (17 punktów o łącznym metrażu ok. 700 mb), otworów obserwacyjnych (9 punktów), pompowania pomiarowe pojedyncze i zespołowe (ponad 170 tys. m3 wody wypompowano), badania laboratoryjne, roczne pomiary i obserwacje terenowe oraz prace dokumentacyjne.
W wyniku tych prac zatwierdzono zasoby eksploatacyjne wód podziemnych w ilości 624 m3/h, przy czym ilość ta mieści się w ustalonych wcześniej zasobach dyspozycyjnych i nie koliduje z ustaleniami warunków korzystania z wód na obszarze wyspy Wolin.
W spotkaniu uczestniczyli: burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz, burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz, przewodniczący Zarządu Związku Rafał Wolny, przewodniczący Zgromadzenia Związku Czesław Zieliński, dyrektor ZGKiM Marek Matys oraz po stronie wykonawcy, Geofizyki Toruń S.A. - Panowie Henryk Urbanowicz i Franciszek Nowacki.
Inwestycje po stronie Związku Gmin Wyspy Wolin nadzorowała Pani Małgorzata Brodowska – kierownik ds. Inwestycji.
Przypomnijmy zadanie to realizowane było przy współpracy czterech samorządów Gmin Wolin, Międzyzdroje, Dziwnów, Miasto Świnoujście tj. ZWiK Sp. z o.o. Świnoujście.
W okresie tym informowaliśmy Państwa o realizacji prac terenowych oraz ich efektach. Wyzwaniem jak podkreślił Henryk Urbanowicz - kierownik Ośrodka Geologiczno – Wiertniczego i Ochrony Środowiska Geofizyki Toruń S.A. było przygotowanie pompowania zespołowego wszystkich otworów i uzyskanie zadawalających efektów tj. ponad 600 m3/h.
Przewodniczący Zarządu Związku Pan Rafał Wolny – poinformował, że jest to wspólny sukces wszystkich samorządów i dobrej współpracy z Nadleśnictwem Międzyzdroje i Wolińskim Parkiem Narodowym.
Pan Franciszek Nowacki - hydrogeolog, poinformował, że przez okres rocznych obserwacji, a szczególnie w czasie pompowań nie stwierdzono negatywnego wpływu poboru wód podziemnych na środowisko, a co najważniejsze zasoby zostały ustalone w trakcie trwania okresu niżówkowego (brak opadów, roztopów), co daje podstawę do stwierdzenia, że udokumentowano zasoby odnajdują potwierdzenie w stanie faktycznym.
Burmistrzowie uczestniczący w spotkaniu, poinformowali, że przed samorządami otwiera się kolejny ważny etap tj. dokumentacja projektowa, uzyskanie środków zewnętrznych, a w efekcie realizacja strategicznej inwestycji jaką jest „Budowa centralnego ujęcia wody na wyspie Wolin”, planowanej na lata 2015-2018.
Udokumentowane zasoby eksploatacyjne wód podziemnych dają podstawę do powstania dużego regionalnego ujęcia wody, uzupełniającego niedobory zaopatrzenia w wodę do spożycia w wymienionych gminach.
UM w Wolinie