ikamien.pl • Niedziela [18.01.2015, 18:43:35] • Kamień Pomorski

Jest decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie reliktu na Kwartale Dominikańskim

Jest decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie reliktu na Kwartale Dominikańskim

fot. kam

Kilka dni temu w sali konferencyjnej kamieńskiego Ratusza odbyło się udziałem Stanisława Kuryłły burmistrza Kamienia Pomorskiego spotkanie radnych do Rady Miejskiej z kierownictwem Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Radą Muzeum i Prezesem Kamieńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Spotkanie poświęcone było przyszłości kamieńskiego muzeum w kontekście zbliżającego terminu zakończenia budowy Kwartału Dominikańskiego w tym także nowego budynku, przyszłej siedziby Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Podczas spotkania dyrektor muzeum Grzegorz Kurka usiłował obarczyć winą Renatę Bielaszewską-Mamzer szefową KTBS-u za zniszczenie reliktu na Kwartale Dominikańskim. Tymczasem...

...minister kultury i dziedzictwa narodowego, po rozpatrzeniu odwołania Kamieńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., przyznał rację spółce miejskiej w sporze z Zachodniopomorskim Konserwatorem Zabytków o odkryte na terenie Kwartału Dominikańskiego relikty kościoła św. Idziego.

Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją z dnia 25 września 2014r., której nadał rygor natychmiastowej wykonalności, wpisał do rejestru zabytków relikty murów fundamentu średniowiecznego kościoła klasztornego dominikanów p.w. św. Idziego: ossuarium (budowla wznoszona na cmentarzu przy kościele, w której umieszczano ekshumowane szczątki zmarłych), umarzając jednocześnie postępowanie uznające za zabytek pozostałą część reliktu: mury fundamentowe kościoła i klasztoru dominikanów.
Kamieńskie TBS zaskarżyło tą decyzję wyliczając w odwołaniu szereg błędów formalnych i merytorycznych Konserwatora począwszy od naruszeń prawa w prowadzonym postępowaniu na braku logiki w decyzji skończywszy. - W decyzji o wpisie do rejestru zabytków, którą zaskarżyliśmy, brakuje między innymi wskazania powodów jakimi kierował się Konserwator podnosząc do rangi zabytku rejestrowego jedynie wybrany fragment zabytkowej budowli; ossuarium, które dotąd nie było poddane badaniom, a wobec pozostałej części reliktów założenia dominikańskiego postępowanie umorzył – podkreśla prezes spółki Renata Bielaszewska Mamzer.

Odkrycie reliktów kościoła i klasztoru dominikańskiego w Kamieniu Pomorskim stanowi wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu możliwe jest odtworzenie ostatniego planu zabudowań ze szczegółowym ustaleniem poszczególnych faz przebudowy i rozbudowy tego kompleksu. Co równie ważne, odkrycie to zmienia wiedzę historyczną zarówno w zakresie dziejów miasta, regionu, jak i zakonu dominikańskiego; plasując klasztor w Kamieniu Pomorskim jako trzeci z najstarszych w obecnych granicach Państwa Polskiego.

Kamieńskie TBS sp. z o.o. w toku prowadzonych w ubiegłym roku prac budowlanych zabezpieczyło średniowieczne mury odkrytego obiektu, a zakres niezbędnych prac rozbiórkowych ograniczyło jedynie do wyburzeń części XIX-wiecznych piwnic, do budowy których ówcześni mieszkańcy Kamienia wtórnie wykorzystali głazy z murów średniowiecznego kościoła. Zatem objęcie ochroną konserwatorską jedynie ossuarium jest zdaniem spółki i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,niezrozumiałe z punktu widzenia ochrony zabytków''.
- W wyniku analizy materiału dowodowego, zgromadzonego w przedmiotowej sprawie, a także analizy treści decyzji nr 1359/2014 Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 25.09.2014r., organ odwoławczy powziął wątpliwości co do prawidłowości podjętego przez organ pierwszej instancji rozstrzygnięcia – pisze, z upoważnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w piśmie z dnia 5 stycznia br., Sekretarz Stanu, Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski nakazując Konserwatorowi w Szczecinie ponowne, zgodne z prawem, rozpatrzenie sprawy.

mzk

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/13364/