Do Wydziału Zdrowia Publicznego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Szczecinie w 2014 roku wpłynęło 36 wniosków o wszczęcie postępowania, które przekazało 9 z 20 Powiatowych Inspektorów Sanitarnych, skutkowało to prowadzeniem 85 postępowań. Bowiem w wyroku NSA z 1 sierpnia 2013r.-sygn. akt II OSK 745/12, uznano, że to Wojewoda jest organem egzekucyjnym w odniesieniu do egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym dotyczących obowiązkowych szczepień ochronnych u dzieci.
Obowiązek w zakresie obowiązkowych szczepień ochronnych u dzieci wynika z Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ustawodawca w art. 17 ust. 9 jednoznacznie wskazuje, że obowiązek powiadomienia o szczepieniach ochronnych należy do lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pacjentem. Z reguły, rodzice nie szczepią dzieci, obawiając się reakcji poszczepiennej. Tymczasem z raportów wynika, że w ostatnich latach wzrosła liczba chorób, którym możemy skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia ochronne.
Ustawodawca odpowiedzialnością za wypełnienie obowiązków określonych w art. 5 ust. 1 Ustawy, obciążył osobę sprawującą prawną pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną albo opiekuna faktycznego. Wykonanie tego obowiązku wiąże się z przymusem administracyjnym oraz odpowiedzialnością regulowaną przepisami ustawy Kodeks wykroczeń. Na podstawie art. 115 ust. 2 Kodeksu wykroczeń „kto, sprawując pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, pomimo zastosowania środków egzekucji administracyjnej, nie poddaje jej określonemu obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu podlega karze grzywny do 1500 zł lub karze nagany.
Większość rodziców, po otrzymaniu postanowienia o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia, podejmuje wszelkie możliwe środki, mające na celu odsunięcie od siebie obowiązku. Rodzice przesyłają zażalenia na postanowienie, które są kierowane do rozpatrzenia do Ministra Zdrowia, wnoszone są zarzuty na prowadzoną egzekucję, prośby o wstrzymanie egzekucji.
Jak wynika z danych o osobach uchylających się od wykonania obowiązku szczepień ochronnych w I półroczu 2014 roku w woj. zachodniopomorskim wykazano 197 osób, wobec których Powiatowe Stacje Sanitarne prawdopodobnie skierują do wojewody wnioski o wszczęcie postępowań egzekucyjnych o charakterze niepieniężnym.
mzk