Jak realizacja zapisów tej ustawy przebiega w Powiecie Kamieńskim? O to zapytaliśmy panią Krystynę Kłosowską dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kamieniu Pomorskim:
- W realizacji uchwały skupiliśmy się na pomocy, na pracy z rodziną biologiczną. Proszę zauważyć, że w nową ustawę wchodziliśmy z liczbą 56 rodzin zastępczych, na dzień 31 grudnia 2014 roku ich liczba spadła do 47. To, że dzisiaj mamy tylko 94 dzieci w pieczy zastępczej jest zasługą dobrze działających Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, z którymi współpracujemy przy wdrażaniu różnego rodzaju programów – mówi Krystyna Kłosowska
Według stanu na dzień 31 października 2014 roku liczba dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej zarówno rodzinnej jak i instytucjonalnej jest najmniejszą w województwie zachodniopomorskim. W powiecie kamieńskim (ok. 50 tys. mieszkańców) rodzin zastępczych jest 48 przebywa w nich 63 dzieci; a np. w ościennym powiecie miejskim świnoujskim (ok. 42 tys. mieszkańców) liczby te kształtują się odpowiednio: 63 i 81.
- Korzystając z różnych programów będziemy dążyć do zmniejszenia ilości dzieci przebywających w rodzinach zastępczych jak i ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych. Dzisiaj w posiadanych przez powiat dwóch placówkach opiekuńczo-wychowawczych przebywa po ok. 30 dzieci. Będziemy zbliżali się do ustawowej liczby, po 14 dzieci w każdej placówce – dodaje dyrektor Krystyna Kłosowska.
Jak wynika z wypowiedzi Krystyny Kłosowskiej dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kamieniu Pomorskim nie da się całkowicie zlikwidować instytucji rodziny zastępczej czy placówek opiekuńczo-wychowawczych. Bowiem nie każde dziecko chce być w rodzinie zastępczej, woli np. przebywać placówce opiekuńczo-wychowawczej lub odwrotnie. Chodzi o to, by umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej zarówno rodzinnej jak i instytucjonalnej było nie dającą się uniknąć koniecznością.
mzk