Zbigniew Masternak pochodzi ze wsi Piórków w Górach Świętokrzyskich. Pierwsze opowiadania zaczął pisać w szkole podstawowej. W 1997 ukończył z wyróżnieniem Liceum Ogólnokształcące im. B. Głowackiego w Opatowie. Studiował prawo na UMSC w Lublinie i polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, lecz żadnego z tych kierunków nie ukończył. W 2009 ukończył scenopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Obecnie mieszka wraz z żoną Renatą i synem Wiktorem w Puławach.
Zadebiutował na łamach „Twórczości" dwoma opowiadaniami z Księstwa. Księgi drugiej - Niech żyje wolność i Posąg Emeryka. Debiut książkowy - to powieść „Niech żyje wolność” (poprawiona wersja Księstwo. Księga druga) oraz druga powieść pt. „Chmurołap”, trzecia powieść to „Scyzoryk”. W 2011 roku trzy pierwsze księgi „Chmurołap”, „Niech żyje wolność” i „Scyzoryk” ukazują się w jednym tomie, tworząc wieloczęściowy autobiograficzny cykl pt. „Księstwo”. W 2014 r. ukazała się księga czwarta cyklu pt. „Nędzole”, którą zamierza sfilmować Krzysztof Zanussi. Autor zamierza kontynuować cykl „Księstwo” o kolejne księgi, chce opisać całe swoje życie od dzieciństwa aż po śmierć.
Napisał scenariusz filmowy pt. „Jezus na prezydenta”. Jest także współautorem książki „Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna.”
Jego powieści i opowiadania tłumaczono na język wietnamski, mongolski, macedoński, ukraiński, niemiecki i włoski.
Na podstawie opowiadań Masternaka zrealizowano kilka filmów, między innymi Stacja Mirsk (pierwszy rozdział powieści Scyzoryk) w reżyserii Roberta Wrzoska, którego Masternak był współproducentem. Film otrzymał Grand Prix na IX Krakowskim Festiwalu Filmowym „Krakffa" i był emitowany w telewizji Kino Polska oraz w Canal Plus. Film również obejrzeli uczestnicy naszego spotkania. Owocna we wnioski i ożywiona dyskusja nad filmem, a także nad książką „Nędzole” przedłużyła się do późnych godzin wieczornych. Obie strony, zarówno uczestnicy jak i autor kontynuowali rozmowy przy kawie i poczęstunku. Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem biblioteki, w tym wystawy pt. „Historia Festiwali Słowian i Wikingów w Plakacie”.
UM w Wolinie