ikamien.pl • Czwartek [04.12.2014, 12:20:18] • Międzyzdroje
10 lecie Wyrobu Kabaretopodobnego

fot. Organizator
W sobotnie jesienne popołudnie w dniu 29 listopada w Sali Teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach zgromadziła się licznie publiczność, aby uczcić 10 lecie istnienia grupy teatralnej ,,Wyrób Kabaretopodobny”. Spektakl pod znamiennym tytułem ,,Czy jeszcze dycha ?” był okazją do uroczystego podsumowania dla członków zespołu, jej twórczyni, sympatyków kabaretu oraz publiczności.
Wszystko zaczęło się 10 lat temu, kiedy na prośbę ówczesnego Dyrektora MDK pana Huberta Michalskiego grupa uczniów Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach pod kierownictwem nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie w gimnazjum Pani Doroty Sielewicz przygotowała przedstawienie „Ostatni będą pierwszymi”. Spektakl przedstawiony został po raz pierwszy 30 kwietnia 2004 roku na scenie MDK, w czasie obchodów uroczystości z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. To przedstawienie spodobało się na tyle, że zespół postanowił zagościć w MDK na stałe pod nazwą Wyrób Kabaretopodobny. Dlaczego taka nazwa? Tak jak Wyrób Czekoladopodobny w PRL miał przypominać czekoladę, tak i nowo utworzony zespół miał przypominać kabaret, choć nim do końca nie jest. Zachowując satyryczną formułę wystawianych przedstawień, które trwają nawet 50- 60 minut bliżej jest zespołowi do grupy teatralnej.

fot. Organizator
W swoich przedstawieniach grupa porusza tematykę polityczną, tematy obyczajowe, historyczne, profilaktyczne, promuje w oryginalny sposób przyrodę i atrakcje Międzyzdrojów.
Bardzo politycznym przedstawieniem pt. „Skandal co się zowie w Wielkim Obciachowie” grupa dotarła do eliminacji najbardziej prestiżowego przeglądu kabaretowego w Polsce czyli do Przeglądu Artystycznego Kabaretów Amatorskich PAKA i wystąpiła w klubie „ O.B.O.R.A.” kierowanym wtedy przez Zenona Laskowika ( O.B.O.R.A. to Ostatni Bastion Obrony Rozumu Artystycznie ) w Poznaniu . Był to rok 2005 a rywale stanowili studencką elitę intelektualną np. kabaret Hlynur czy Czesuaf . Prawdopodobnie zespół z Międzyzdrojów był jedyną tak młodą grupą w historii przeglądu, której się udało wystąpić w tak zaszczytnym towarzystwie.
Twórczyni zespołu Dorota Sielewicz uważała, że forma zaangażowania uczniów jako aktorów w sztukach teatralnych lepiej przyczyni się do zainteresowania ich sytuacją polityczną w kraju niż niejedna wycięta z gazety tzw. „ prasówka” albo obejrzany z przymusu program informacyjny. Dzięki wcielaniu się w postaci z pierwszych stron gazet uczniowie przyswajają niełatwe pojęcia z różnych dziedzin nauk społecznych, uczą się rozumieć otaczającą ich rzeczywistość a także przygotowywać się do świadomego korzystania ze swoich praw politycznych. Młodzi aktorzy nieraz muszą wykazać się umiejętnością zagrania w językach obcych : angielskim, rosyjskim a nawet serbskim.

fot. Organizator
Trudnością dla twórcy grupy jest to, że co 3 lata kończąc naukę w gimnazjum odchodzą członkowie grupy i aby jej działalność mogła być kontynuowana, trzeba od nowa szukać i edukować kolejne pokolenie młodych aktorów. Z drugiej strony dzięki temu ,tak wielu młodych ludzi z gminy mogło spróbować tu swoich sił, przyswoić wiedzę z różnych dziedzin, zyskać pewność siebie, wzmocnić samoocenę. A taki jest, oprócz artystycznego ,cel istnienia tej grupy. Warto podkreślić, że zespół korzysta z tekstów własnych, których autorką jest Pani Dorota Sielewicz.
Największe sukcesy grupy, oprócz opisanego wyżej w Poznaniu, to Finał Młodzieżowego Ogólnopolskiego Przeglądu Spektakli Profilaktycznych Warszawa 2012 ( „ Jazda po bandzie”), III miejsce w finale ogólnopolskim Szkolnej Giełdy Turystycznej „ Przygoda” w Szczecinie 2006 ( „ O aferze przy Amberze”) , III miejsce w Przeglądzie Małych Form Teatralnych Szczecin 2006 ( „ Bycie fit to nie mit” ) oraz ostatni – dostanie się do organizowanego przez TVP finału ogólnopolskiego Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych z przedstawieniem „ Ja jeszcze mamie pokażę !”
Obecny skład grupy : Alicja Kraszczyńska, Julia Mularczuk , Marta Mularczuk ,Olimpia Kastrau , Kamila Piotrowska , Milena Kuryłowicz i Robert Nawe. Wsparcie wokalne : Anna Kolesińska i Emilia Deptuła.
Podczas sobotniego ponad 2 godzinnego występu zostały przedstawione fragmenty sztuk, np.: ,,Prosto z pola na idola”, ,, O aferze przy Amberze”, ,, Lekcja języka rosyjskiego w PRL”, ,,Matriarchat ‘’ i inne. Publiczność żywo reagowała na wykonane piosenki ,, Na diecie” czy piosenkę w wykonaniu Anny Kolesińskiej pt.: ,,Międzyzdroje”. Występ zespołu zakończył się gromkimi brawami, odśpiewaniem ,,Hymnu” oraz uroczystym pamiątkowym zdjęciem obecnych i byłych już członków zespołu. Dziesiąta rocznica powstania zespołu jest dla ich twórczyni oraz aktorów okazją nie tylko do podsumowania tych 10 owocnych lat, ale i zobowiązaniem szczególnie wobec międzyzdrojskiej publiczności, że będą dokładać wszelkich starań o jak najwyższą jakość swoich sztuk, w których śmiejąc się z absurdów rzeczywistości udowadniają, że się nią interesują i wiedzą o czym mówią. „Wyrób Kabaretopodobny” na pewno będzie można zobaczyć w najbliższym czasie na występach w ramach WOŚP i III Gali Sportu.