ikamien.pl • Wtorek [25.11.2014, 12:44:20] • Świerzno
Elektrownia wiatrowa powstanie w okolicach Rybic w Gminie Świerzno

fot. kam
Ustalam, iż uczestnikiem postępowania sądowo-administracyjnego wszczętego ze skargi Ligi Ochrony Przyrody Okręg w Szczecinie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia 14 sierpnia 2012 r. Nr SKO.WD.450/2087/2012 w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia jest wyłącznie Polska Energia Wiatrowa Sp. z o.o. z/s w Warszawie.
Ten fragment zarządzenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie kończy wieloletni spór grupy mieszkańców Rybic i Świerzna z Polską Energią Wiatrową o budowę w okolicy Rybic elektrowni wiatrowej jako inwestycji – zdaniem skarżących – szkodliwej dla mieszkańców i środowiska. W sprawie tej prowadzone były postępowania prokuratorskie, wyroki sądowe m.in. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. O tej sprawie pisałem po raz pierwszy już 2006 roku.
Na ostatniej sesji rady powiatu kamieńskiego w dniu 4 listopada 2014 roku podjęto uchwałę w sprawie odrzucenia skargi na Starostę kamieńskiego wniesioną przez dwóch mieszkańców Gminy Świerzno. Skarżący zarzucają Staroście brak nadzoru nad pracownikiem Tadeuszem Kwczakiem Naczelnikiem Wydziału Budownictwa, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. Zdaniem skarżących wykonywana przez niego praca w sprawie planowanej elektrowni wiatrowej farma Rybice, Gmina Świerzno ewidentnie narusza prawo.

fot. kam
-Ze względu na wyjątkowo skomplikowany charakter postępowania oraz fakt, iż przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym toczyło się postępowanie ze skargi Ligii Ochrony Przyrody na decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowej inwestycji, z ostrożności procesowej oraz by uniknąć zarzutu o braku staranności w zbieraniu dowodów, zawiesiłem postępowanie do czasu rozstrzygnięcia sądu. Wojewoda Zachodniopomorski jednak uchylił moje postanowienie stwierdzając, że toczące się postępowanie przed sądem nie wstrzymuje toczącego się postępowania administracyjnego i winno wydać się stosowną decyzję o pozwoleniu na budowę. Skarżący się nie zostali uznani za strony w postępowaniu administracyjnym, o czym zastali powiadomieni – powiedział Tadeusz Kawczak naczelnik wydziału budownictwa, ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim.

fot. kam
Opinię tę potwierdził w przytoczonym na wstępie zarządzeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, że należy: Poinformować osoby fizyczne, które do dnia dzisiejszego uznane były za strony niniejszego postępowania sądowo-administracyjnego, że strony postępowania, którym zaskarżona decyzja jak i poprzedzająca ją decyzja organu I instancji była doręczana przez organy w drodze obwieszczenia, nie mają interesu prawnego w toczącym się postępowaniu. Uprawnienia przysługujące społeczeństwu w postępowaniu regulowanym ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, mają charakter ograniczony, a ich katalog jest ściśle określony w art. 33 i art. 34 tej ustawy i nie stanowi źródła interesu prawnego wymienionych osób.
-Skarga została uznana za bezzasadną i jej bezzasadność wykazana w odpowiedzi na skargę. W przypadku ponowienia tej skargi bez wskazania nowych okoliczności Rada Powiatu w Kamieniu Pomorskim może podtrzymać swoje poprzednie stanowisko z odpowiednią adnotacją w aktach sprawy bez zawiadamiania skarżącego (art. 239 Kpa) - powiedziała radna Małgorzata Kościukiewicz przewodnicząca powiatowej komisji rewizyjnej.
W kolejnym artykule w najbliższym czasie do sprawy powrócimy.