ikamien.pl • Niedziela [05.10.2014, 14:24:12] • Kamień Pomorski
Ks. Prałat Jan Uberman poświęcił lapidarium na cmentarzu w Mierzęcinie
Uczestnicy poświęcenia obelisku( fot. kam
)
W maju br. w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Wolinie odbyło się spotkanie Christy i Manfreda Riebe, byłych mieszkańców Mierzęcina z władzami gminy Wolin w obecności sołtysa Troszyna Janusza Politajewa. Rozmowa dotyczyła budowy lapidarium na uporządkowanej, nieużytkowanej od około 80 lat, części cmentarza w Mierzęcinie.
Mierzęcin (do 1945 roku Martenthin) w gminie Wolin powstał jako dobra rycerskie von Flemingów. Od 1288 roku aż do 1900 roku wieś ta była siedzibą rodową najstarszej, mierzęcińskiej linii Flemmingów. Kolejnymi właścicielami Mierzęcina była rodzina von Plötzów. To właśnie Plötzowie, w miejsce spalonego w 1902 roku dworu, wybudowali w latach 1902-1910 w pobliżu jeziora Ostrowo, neobarokowy dwór myśliwski otoczony parkiem leśnym.
ks. Sławomir Sikora proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej p.w. Świętej Trójcy w Szczecinie( fot. kam
)
Architektem i budowniczym dworu był Hans Wietengel z Wolina. Zachowane wokół dworu żywopłoty grabowe, dęby, kasztanowce, wiązy i lipy, to pozostałości po XVIII-wiecznym ogrodzie w stylu francuskim. Ostatnim, przed 1945 rokiem właścicielem Mierzęcina był Bernd von Plötz. Po 1945 roku miejscowość i dwór stanowiły własność Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Kościół w Mierzęcinie zbudowany został1288 roku z cegły na kamiennym fundamencie. W XVII wieku kościół rozbudowano, a w 1722 roku od strony zachodniej dobudowano drewnianą wieżę. Kolejna przebudowa i odnowa kościoła miała miejsce w latach 1892-1894, wówczas wybudowano nową, masywną murowaną wieżę.
Uroczyste otwarcie lapidarium w dniu 4 października 2014 roku poprzedziło w kościele filialnym p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP Mierzęcinie nabożeństwo ekumeniczne oparte na Liturgii Słowa. Nabożeństwo sprawowali wspólnie ks. Sławomir Sikora proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej p.w. Świętej Trójcy w Szczecinie oraz ks. kanonik Leszek Konieczny proboszcze parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Mikołaja bp w Wolinie.
Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli na lapidarium, gdzie po odsłonięciu obelisku na którym znajduje się polsko-niemiecki napis: „Ku Pamięci Zmarłym Mieszkańcom Mierzęcina i Troszyna Obu narodów” ks. Prałat Jan Uberman dokonał jego poświęcenia i zmówił modlitwę za zmarłych. Pod obeliskiem złożono wiązanki kwiatów od niemieckich i polskich mieszkańców Mierzęcina i Troszyna oraz przedstawicieli władz Polski i Niemiec.
Kwiaty składają: Krystyna Aftewicz, która od trzydziestu lat opiekuje się grobami i kościołem w Mierzęcinie oraz Manfred i Christ Riebe z Twedt (Szlezwik-Holsztyn)( fot. kam
)
Na zakończenie uroczystości głos zabrali burmistrzowie Wolina Eugeniusz Jasiewicz oraz Usedom Jochen Storrer, mówiąc o potrzebie wspólnej dbałości o dziedzictwo kulturowe na tych ziemiach, a takim dziedzictwem są także cmentarze.
Wartę honorową przy obelisku wystawiła Drużyna Harcerska „Wolińskie Gryfy” z Wolina.
mzk