ikamien.pl • Sobota [20.09.2014, 14:12:10] • Kamień Pomorski

W Kamieniu Pomorskim zabytkami zajmują się fachowcy którzy się na tym nie znają?

W Kamieniu Pomorskim zabytkami zajmują się fachowcy którzy się na tym nie znają?

fot. kam

W ciągu ostatnich 16 lat co najmniej dwukrotnie, zmieniany był sposób użytkowania nieruchomości na działce nr 184 obręb 3 Kamień Pomorski pod nazwą Pałac Biskupi. Od lat 60-tych XX wieku był on użytkowany jako obiekt przeznaczony na potrzeby kultury, oświaty i nauki. Po przeniesieniu do nowej siedziby Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w 1998 roku zmiana sposobu użytkowania polegała na przekształceniu dotychczasowej funkcji na „budynki mieszkalne”.

Stan taki trwał do dnia 17 lipca 2014 roku, kiedy to wprowadzono zmianę sposobu użytkowania, która polegała na przekształceniu dotychczasowej funkcji „budynki mieszkalne” na „budynki oświaty, nauki i kultury oraz sportowe”.
Należy zaznaczyć, że każda zmiana sposobu użytkowania obiektu zabytkowego, a takim jest Pałac Biskupi wpisany do rejestru zabytków pod Nr 84 z 4.05.1956 w myśl art. 36 ust. 1 pkt 9 Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wymaga zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Bez jego zgody nie wolno nawet wbić w ścianę przysłowiowego gwoździa.
Czy zmiana sposobu użytkowania ujawniona w dniu 17 lipca 2014 roku w rejestrze gruntu działki nr 184 obręb 3 Kamień Pomorski dla nieruchomości funkcjonującej pod nazwą Pałac Biskupi była konsultowana z urzędem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zgodnie z wymogiem przepisu art. 36 ust. 1 pkt 9 Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami? Czy jest zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zmianę przeznaczenia zabytku wpisanego do rejestru lub sposobu korzystania z tego zabytku oraz umieszczanie na zabytku wpisanym do rejestru urządzeń technicznych, tablic, reklam oraz napisów, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1; który stanowi: Starosta, w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków, może umieszczać na zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru znak informujący o tym, iż zabytek ten podlega ochronie.

W Kamieniu Pomorskim zabytkami zajmują się fachowcy którzy się na tym nie znają?

fot. kam

- Ja wiem, że wszystko jest w porządku. Według oświadczenia dyrektora Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej pana Grzegorza Kurki nie jest potrzebna zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zmianę funkcji obiektu zabytkowego. Pan dyrektor przedstawił mi całą dokumentację dotyczącą bezpieczeństwa przeciw pożarowego, przeglądów budowlanych, prac adaptacyjnych – powiedział Andrzej Jędrzejewski zastępca burmistrza Kamienia Pomorskiego.
W tym miejscu powiało grozą, nie dość, że bez zgody Ewy Staneckiej Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zmieniono funkcję obiektu zabytkowego, to prowadzono w nim prace adaptacyjne.
Tymczasem z pisma Ewy Staneckiej Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zapytanie redaktora naczelnego naszego portalu wynika, że bez jej zgody w obiekcie zabytkowym nie wolno niczego zmieniać, łącznie ze zmianą sposobu korzystania z niego.
Wiedząc o tym, że o sprawie tej poinformowana została pani Kazimiera Szymańska przewodnicząca Rady Miejskiej, zapytaliśmy, co w tej sprawie zrobiła: - Otrzymałam w tej sprawie pismo, z uwagi na to, że dotyczyło ono m.in. pracowników podległych Burmistrzowi, więc przekazałam korespondencję do załatwienia panu Burmistrzowi – powiedziała Kazimiera Szymańska.
Jak to jest możliwe, że od chwili podjęcia Uchwały nr XV/110/07 Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim z dnia 26 października 2007 r. w sprawie zamiaru utworzenia muzeum samorządowego pn. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przez około 6 lat muzeum funkcjonowało w budynku mieszkalnym, zaś sposób użytkowania zmieniono tuż przed kontrolą przeciw pożarową Państwowej Straży Pożarnej, i to łamiąc prawo.

mzk

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/12116/