ikamien.pl • Sobota [13.09.2014, 11:31:24] • Wolin

Każda miejscowość ma swoją historię

Każda miejscowość ma swoją historię

fot. Urząd Miejski w Wolinie

Nie tylko Wolin, ale wszystkie wioski i wioseczki naszej gminy mogą pochwalić się przeszłością – jedne skromną, inne – bardzo bogatą. Celem historycznego konkursu „Każda miejscowość ma swoją historię”zorganizowanego przeze mnie dla uczniów Publicznego Gimnazjum w Wolinie była popularyzacja wiedzy o przeszłości miejscowości położonych na terenie Gminy Wolin, jednak z wyłączeniem samego Wolina, gdyż nasza miejscowość gminna doczekała się wielu opracowań i wiedza o samym Wolinie jest już spopularyzowana.

Organizując konkurs liczyłem, że uda się zachęcić młodzież do podjęcia pracy badawczej: rozmów z najstarszymi mieszkańcami wiosek, odkrywania zapomnianych miejsc, docierania do starych zdjęć, dokumentów i notatek. I nie przeliczyłem się!
Uczniowie przygotowali wspaniałe prezentacje graficzne i multimedialne oraz interesujące prelekcje dotyczące dziejów wybranych miejscowości, zabytkowych budowli, ciekawych miejsc, ważnych wydarzeń i dziejów mieszkańców.
Przyjąłem ponad siedemdziesiąt prac, z których, z pomocą pani Gabrieli Rajtak, wybraliśmy szesnaście do finału konkursu. Była to dość trudna selekcja.

Każda miejscowość ma swoją historię

fot. Urząd Miejski w Wolinie

6 czerwca 2014 roku w Sali konferencyjnej Muzeum Regionalnego im. A. Kaubego w Wolinie odbył się finał konkursu. W komisji konkursowej zasiedli: pan. Ryszard Banaszkiewicz – dyrektor muzeum, p. Beata Aniśkiewicz-Pociask – wicedyrektor Publicznego Gimnazjum w Wolinie oraz pani Gabriela Rajtak – zaprzyjaźniony nauczyciel historii z mojej szkoły.

Uczniowie prezentowali swoje prace graficzne bądź multimedialne (m.in. plakaty, plansze, mapy) oraz opowiadali o wiosce, której dzieje badali przez ostatnie miesiące. Poziom był bardzo wyrównany i wysoki. Usłyszeliśmy opowieści m.in. o Kodrąbku, Wiejkowie, Dargobądzu, Sułominie, Mokrzycy Małej, Zagórzu, Koniewie, Dobropolu, Lasce, Troszynie, Uninie.

Pierwsze miejsce jury przyznało uczniom klasy IIIb Januszowi i Michałowi Bilskim oraz Łukaszowi Musze za film o Dobropolu. Drugie miejsce zajęły Natalia Urbańska i Karina Skrzyńska z klasy Ib. Dziewczęta przygotowały bardzo interesujące materiały o dziejach Laski. Trzecie miejsce przypadło Joannie Kuźmińskiej, Kornelii Gajewskiej i Przemysławowi Szakielowi z klasy IId za pracę o Zagórzu. Na wyróżnienie zasłużyła praca o Wiejkowie autorstwa Julii Marzec i Szymona Panachidy z klasy Ib oraz Marcela Stawickiego (IIe) i Bartka Majkowskiego (Ic) - dzieje Troszyna. Autorom najlepszych prac wręczono dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Muzeum Regionalne im. A. Kaubego. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki.
Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w organizacji konkursu, a zwłaszcza panu Ryszardowi Banaszkiewiczowi, pracownikom muzeum i pani Gabrieli Rajtak. Słowa podziękowania kieruję również do wszystkich uczestników za przygotowanie się do etapu finałowego.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/12067/